Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zaczęło się w Finlandii

Został posłany w zupełnie obcą rzeczywistość eklezjalną.

Został mianowany 30 listopada 2000 r. przez papieża Jana Pawła II biskupem ordynariuszem diecezji Helsinki. 27 stycznia 2001 r. otrzymał święcenia biskupie w Helsinkach. Bp dr hab. Józef Wróbel, prof. KUL, obchodził jubileusz 15-lecia święceń biskupich.

- Zostałem posłany w zupełnie obcą mi rzeczywistość eklezjalną. Nie znałem tamtejszego Kościoła, nie znałem języka, nie znałem ludzi, nie znałem kultury tego kraju. Ze współpracownikami i ze spotykanymi wiernymi porozumiewałem się w którymś ze znanych mi języków. Liturgię w kościele sprawowałem początkowo w języku łacińskim. Kazania pisałem w dostępnym mi języku i ktoś je tłumaczył na język fiński – tak wspominał przed laty początki swej posługi biskupiej w Finlandii bp Wróbel. Urodził się w 1952 r. w Bestwinie k. Bielska-Białej. W 1973 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego. Od lipca 2008 r. jest biskupem pomocniczym lubelskim. Od strony naukowej zajmuje się problematyką teologiczno-moralną i bioetyczną. Jest kierownikiem Katedry Bioetyki Teologicznej KUL

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma