Przypadek ks. S. Tymosza spowodował natychmiastową reakcję KUL. Władze uniwersytetu zdecydowały przed ponad dwoma laty o sformalizowaniu polityki przeciwdziałania patologiom życia naukowego. Sprawa nie została zamieciona pod dywan, a sprawca plagiatu ukarany.
Ksiądz Stanisław Tymosz we wrześniu 2013 r. odpowiadał przed sądem w sprawie plagiatów. Tłumaczył, że nie miał świadomości ich popełnienia. Przyznał się do winy.
Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uznał go winnym i warunkowo umorzył sprawę, jednocześnie wyznaczając jeden rok próby.
Władze KUL zdecydowały również o sformalizowaniu polityki przeciwdziałania patologiom życia naukowego.
Z inicjatywy rektora KUL powołany został w trybie pilnym zespół roboczy ds. przygotowania uchwały senatu w sprawie spójnej i stanowczej polityki antyplagiatowej, stosowanej przez uczelnię w stosunku do prac studenckich, dorobku naukowego pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych oraz dorobku poddawanego ocenie w ramach czynności prowadzących do uzyskania stopni i tytułów naukowych.
Rzecznik KUL poinformowała, że Rada Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL po przeprowadzeniu wznowionego postępowania w sprawie przewodu habilitacyjnego ks. Stanisława Tymosza uchyliła uchwałę sprzed 13 lat w sprawie nadania ks. Tymoszowi stopnia doktora habilitowanego i rozstrzygnęła sprawę ponownie co do istoty, odmawiając nadania tego stopnia. Tym samym na poziomie uniwersytetu postępowanie to zostało zakończone.
- Komisja ds. weryfikacji przeprowadziła wymagane analizy i przygotowała w sprawie raport, który wraz z wnioskami został przekazany Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Ta, jako organ właściwy, wznowiła postępowanie w sprawie przewodu habilitacyjnego ks. dra hab. Stanisława Tymosza, zwracając się do Rady WPPKiA KUL w kwietniu 2015 r. z prośbą o jego przeprowadzenie. We wznowionym postępowaniu Rada wyznaczyła 3 recenzentów - były to osoby, które nie brały dotychczas udziału w żadnych czynnościach związanych z nadaniem ks. Tymoszowi stopni naukowych - ks. prof. Wiesław Wenz (PWT we Wrocławiu), dr hab. Józef Koredczuk (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Leszek Ćwikła (KUL) - poinformowała dr Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.