Nowy numer 25/2018 Archiwum

Bolesna konsekwencja plagiatu

Przypadek ks. S. Tymosza spowodował natychmiastową reakcję KUL. Władze uniwersytetu zdecydowały przed ponad dwoma laty o sformalizowaniu polityki przeciwdziałania patologiom życia naukowego. Sprawa nie została zamieciona pod dywan, a sprawca plagiatu ukarany.

Ksiądz Stanisław Tymosz we wrześniu 2013 r. odpowiadał przed sądem w sprawie plagiatów. Tłumaczył, że nie miał świadomości ich popełnienia. Przyznał się do winy.

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uznał go winnym i warunkowo umorzył sprawę, jednocześnie wyznaczając jeden rok próby.

Władze KUL zdecydowały również o sformalizowaniu polityki przeciwdziałania patologiom życia naukowego.

Z inicjatywy rektora KUL powołany został w trybie pilnym zespół roboczy ds. przygotowania uchwały senatu w sprawie spójnej i stanowczej polityki antyplagiatowej, stosowanej przez uczelnię w stosunku do prac studenckich, dorobku naukowego pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych oraz dorobku poddawanego ocenie w ramach czynności prowadzących do uzyskania stopni i tytułów naukowych.

Rzecznik KUL poinformowała, że Rada Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL po przeprowadzeniu wznowionego postępowania w sprawie przewodu habilitacyjnego ks. Stanisława Tymosza uchyliła uchwałę sprzed 13 lat w sprawie nadania ks. Tymoszowi stopnia doktora habilitowanego i rozstrzygnęła sprawę ponownie co do istoty, odmawiając nadania tego stopnia. Tym samym na poziomie uniwersytetu postępowanie to zostało zakończone.

- Komisja ds. weryfikacji przeprowadziła wymagane analizy i przygotowała w sprawie raport, który wraz z wnioskami został przekazany Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Ta, jako organ właściwy, wznowiła postępowanie w sprawie przewodu habilitacyjnego ks. dra hab. Stanisława Tymosza, zwracając się do Rady WPPKiA KUL w kwietniu 2015 r. z prośbą o jego przeprowadzenie. We wznowionym postępowaniu Rada wyznaczyła 3 recenzentów - były to osoby, które nie brały dotychczas udziału w żadnych czynnościach związanych z nadaniem ks. Tymoszowi stopni naukowych - ks. prof. Wiesław Wenz (PWT we Wrocławiu), dr hab. Józef Koredczuk (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Leszek Ćwikła (KUL) - poinformowała dr Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Morrus
    03.02.2016 15:18
    Po raz kolejny potwierdza się, że poziom kształcenia wyższego w Polsce jest alarmująco niski. Chyba należałoby obowiązkowo sprawdzić prace dyplomowe wykładowców, aby od razu usunąć z uczelni tych, którzy dopuścili się plagiatów. Rozwiązania techniczne już są: http://www.przeplata.info/index.php/czytnik-aktualnosci/ktory-system-plagiatowy-jest-najlepszy.html
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma