Nowy numer 49/2020 Archiwum

Sąsiedzie twoja kolej!

Wiemy, że są wśród Was, mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, ludzie z pasją. Zapraszamy do ujawnienia się - zachęca Marta Graban-Butryn z Dzielnicowego Domu Kultury Czuby Południowe.

W październiku ubiegłego roku zaczął funkcjonować na lubelskich Czubach nowy Dom Kultury. To nowe miejsce i ludzie z nowymi pomysłami, które mają służyć mieszkańcom tej części miasta.

- Propozycji jest bardzo dużo, a to dopiero początek naszej działalności. Chcemy by mieszkańcy Czubów czuli się u nas jak w domu i chętnie przychodzili na różne zajęcia czy warsztaty. Mamy dużo pomysłów, ale jesteśmy też otwarci na propozycje. Tak zrodził się pomysł cyklu, który zatytułowaliśmy "Twoja kolej" - mówi Marta Graban-Butryn koordynator projektu.

Pomysł jest prosty. Czuby to duże osiedle, gdzie mieszka wielu ludzi w różnym wieku i różnej profesji. Często o tym, czym się kto zajmuje wie tylko rodzina, ewentualnie najbliżsi sąsiedzi. Tymczasem warto podzielić się swoimi umiejętnościami z szerszym gronem sąsiadów.

- Każdy może zgłosić się do nas z propozycją poprowadzenia warsztatu w jakiejś dziedzinie. Może to być coś czym zajmujemy się zawodowo, a może to być pasja, która z wykonywaną pracą nie ma nic wspólnego. Chodzi o to by się poznawać, budować sąsiedzkie relacje, służyć sobie na wzajem pomocą i czuć się na osiedlu bezpiecznie, jak w rodzinie - mówi pani Marta.

Na początku pracownicy Domu Kultury szukali wśród mieszkańców kogoś, kto może poprowadzić jednorazowo zajęcia w Domu Kultury. Tak trafili na panią Mieczysławę Goś zwaną przez wszystkich po prostu panią Misią, która poprowadziła warsztaty florystyczne. Były to pierwsze zajęcia z cyklu "Twoja kolej".

Pani Misia zawodowo związana jest z Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” tworząc Pracownię Działań Plastycznych i studencką galerię ACK UMCS „Chatka Żaka”. Jest organizatorką i pomysłodawczynią wielu wystaw. Prywatnie mieszka właśnie na Czubach i zgodziła się dla znajomych i sąsiadów poprowadzić zajęcia z tworzenia bukietów i dekoracji z kwiatów.

- Po pani Misi przyszedł czas na warsztaty świąteczne, gdzie każdy mógł podzielić się z każdym swoim pomysłem na dekoracje świąteczne. Ostatnie zajęcia z cyklu "Twoja kolej" nosiły tytuł "Do startu, gotowi, motywacja!" i prowadziła je pani Agata Semplińska, oczywiście mieszkanka Czubów, która jest trenerem rozwoju osobistego i radcą prawnym, a prywatnie mamą małej Lilusi, z którą przychodzi na inne zajęcia do naszego domu kultury - mówi pani Marta.

To właśnie dzięki udziałowi w różnych zajęciach ludzie poznają się lepiej i nabierają odwagi do dzielenia się z innymi swoimi umiejętnościami talentami.

Następne zajęcia z cyklu "Twoja kolej" już w marcu, ale każdy kto zechce może już teraz zgłaszać się do Dzielnicowego Domu Kultury by zaproponować swój pomysł na kolejne zajęcia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama