- "Miłosierdzie - mówi papież Franciszek - to dowód tożsamości naszego Boga". Papież przypomina tradycyjne uczynki miłosierdzia wobec ciała i duszy. Chce nam uświadomić, że miłosierdzie nie może pozostać jedynie pięknym hasłem, ale musi być praktyczną, konkretną odpowiedzią na ludzkie potrzeby - podkreśla metropolita lubelski.
„Miłosierdzie to imię Boga”
Taki tytuł nosi najnowsza książka papieża Franciszka, będąca zapisem wyjątkowej rozmowy o miłosierdziu, przeprowadzonej z włoskim dziennikarzem Andreą Torniellim. Ojciec Święty odsłania nam na jej kartach powody ogłoszenia Roku Świętego Miłosierdzia. Wspomina przeżycia ze swojej młodości oraz doświadczenia duszpasterskie. Wskazuje na inspirację ze strony ostatnich papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II, i na osobę św. Faustyny Kowalskiej. Miłosierdzie – mówi papież Franciszek – „to dowód tożsamości naszego Boga”.
Na każdej stronie tej książki widać ojcowską troskę o to, aby Kościół docierał do ludzi szukających sensu życia i uleczenia ran. Papież przypomina tradycyjne uczynki miłosierdzia wobec ciała i wobec duszy. Chce nam uświadomić, że miłosierdzie nie może pozostać jedynie pięknym hasłem, ale musi być praktyczną konkretną odpowiedzią na ludzkie potrzeby. „Darmo otrzymaliśmy darmo dajemy – mówi papież Franciszek. – Jesteśmy wezwani do tego, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie wykluczonej. Dotknąć ciała Chrystusa w tym, kto jest wykluczony, głodny, spragniony, nagi, w więzieniu, chory, bezrobotny, prześladowany, kto jest uchodźcą. Tam znajdujemy naszego Boga, dotykamy Pana. Powiedział nam to sam Jezus, wyjaśniając, jaki będzie protokół, na podstawie którego będziemy sądzeni: za każdym razem, gdy uczyniliśmy coś najmniejszemu z naszych braci, Jemu to uczyniliśmy (por. Mt 25,31-46)”.
Siostry i Bracia w Chrystusie!
W Rok Święty Miłosierdzia wpisuje się harmonijnie w srebrny jubileusz naszej archidiecezjalnej Caritas. 25 lat temu udało się przywrócić jej dobroczynną działalność, przerwaną w roku 1950 na skutek likwidacji przez władze komunistyczne. Jubileuszowym darem naszej Caritas dla społeczeństwa jest centrum charytatywne w Krasnymstawie. Pragniemy, aby ta nowa placówka była „żywą bramą” Bożego Miłosierdzia. Niech ci, którzy będą ją przekraczać, jak i wszyscy wspierający dzieło naszej Caritas, doświadczają czułej troski Boga pochylającego się zawsze nad słabością człowieka. Zachęcamy do wspierania dzieła jałmużny wielkopostnej. Niech nie zabraknie w czasie Świąt na naszych stołach „chlebków dobroci”, będących wyrazem pomocy dla ludzi cierpiących i okaleczonych przez biedę i niedostatek.
Caritas archidiecezji lubelskiej została powołana do istnienia dekretem biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z dnia 24 maja 1991 roku. Autor tego dekretu podpisał go niemal w przeddzień 25-lecia swoich święceń biskupich. Od tego momentu upłynęło kolejnych 25 lat. Dziś ksiądz arcybiskup Bolesław Pylak, senior Episkopatu Polski, zbliża się do 50. rocznicy swoich święceń biskupich.
Niespotykany w Polsce od wieków złoty jubileusz biskupstwa obchodzić będziemy uroczyście w naszej archikatedrze z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski w dniu 28 maja, w ostatnią sobotę Maryjnego miesiąca. Będzie to równocześnie dzień 35. rocznicy odejścia Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Zaś dwa dni wcześniej, 26 maja, minie 70 lat od jego ingresu do Katedry Lubelskiej. To szczęśliwa zbieżność, bo Prymas Tysiąclecia odegrał ważną rolę w życiu naszego Jubilata. Arcybiskup Bolesław jako diakon towarzyszył mu podczas podróży wizytacyjnych po diecezji lubelskiej, a potem wyraził swoją wdzięczność publikacjami książkowymi o Stefanie Wyszyńskim jako biskupie lubelskim oraz pomnikiem stojącym od dwudziestu lat przed Domem Arcybiskupów Lubelskich. Serdecznie zapraszam do udziału w uroczystościach jubileuszowych oraz proszę o modlitwę w intencji dostojnego Jubilata.
Modlimy się w tych dniach także za jego bezpośredniego następcę, Księdza Arcybiskupa Józefa Życińskiego. W minionym tygodniu obchodziliśmy 5. rocznicę jego nagłego odejścia. „Nadzieja, odkrywana wśród ran i bólu świata, ma oblicze Chrystusa – napisał przed laty – Jest osobą, nie zaś ideologią. Jej imię używane zamiennie brzmi: Miłosierdzie”. Ufamy, że Arcybiskup Józef wpatruje się dziś w oblicze Miłosierdzia – Misericordiae vultus – i wstawia się za Kościołem, któremu wiernie i mądrze służył.
W roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia zapraszam diecezjan do wzięcia udziału w Pielgrzymce Archidiecezji Lubelskiej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Chcemy spotkać się tam na uroczystej Mszy Świętej w dniu 11 czerwca br. o godz. 12, aby sławić Boże Miłosierdzie objawione światu przez Oblicze Chrystusa.