Nowy numer 49/2020 Archiwum

Szturmu ewangelizacyjnego ciąg dalszy

Minęły dwa lata od rozpoczęcia projektu "Źródło" w archidiecezji lubelskiej, który jest odpowiedzią na wezwanie do nowej ewangelizacji. Po przerwie świątecznej ekipy ewangelizacyjne powróciły do dekanatu bychawskiego.

Praca ewangelizatorów w archidiecezji lubelskiej zaplanowana została na 5 lat. Minęły dopiero dwa lata posługi w poszczególnych parafiach. Ekipy ewangelizacyjne złożone z osób świeckich i duchownych nie szukają sukcesu i nie analizują poziomu nawrócenia - realizują po prostu wezwanie do nowej ewangelizacji.

- Nie trzeba szukać nowych rzeczy. Nowa ewangelizacja nie oznacza czegoś nowatorskiego. Jan Paweł II powiedział, że nowa ewangelizacja ma być nowa w środkach wyrazu, ale też w gorliwości. Mnie się wydaje, że tej gorliwości zazwyczaj nam brakuje - i duchownym, i świeckim. Nowość ewangelizacji ma zatem polegać na tym, że będę korzystał z tego, co zawsze było dostępne w Kościele, ale z nową gorliwością. Szukamy skutecznych form i technik dotarcia do drugiego człowieka. Ale tym, co nawraca człowieka, jest słowo Boże - podkreśla ks. Michał Zybała, koordynator ds. nowej ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej.

Rekolekcje kerygmatyczne rozpoczęły się w Bychawie, w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Franciszka z Asyżu. Po przerwie świątecznej odbyły się już w Starej Wsi i w Woli Gałęzowskiej.

Rekolekcje zawsze rozpoczynają się w czwartek i trwają do niedzieli. W sobotę, w trakcie rekolekcji, przybywają relikwie Krzyża Świętego. Można powiedzieć, że parafia ma szansę przeżyć tydzień wyjątkowych doświadczeń duchowych.

- Ekipa ewangelizacyjna w liczbie 8 osób, pod kierownictwem ks. Piotra Drozda, przygotowuje parafian nie tylko do zbliżających się świąt paschalnych, ale również do peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego wraz relikwiami Krzyża Świętego. Na zakończenie nawiedzenia tych szczególnych relikwii 27 lutego młodzież przyjmie sakrament bierzmowania - informuje ks. Piotr Stasieczek, wikariusz parafii w Bychawie.

Archidiecezjalny projekt „Źródło” rozpoczął się w archikatedrze lubelskiej dokładnie 2 marca 2014 r. od rozesłania ewangelizatorów. Mszy św. rozesłania przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

- Zadanie, którego się podejmujemy, to odpowiedź na apel Jana Pawła II, który wzywał nas do ewangelizacji, potem wezwanie to potwierdził Benedykt XVI, a teraz papież Franciszek. Nie można być biernym, gdy tylu ludzi żyje bez Chrystusa - mówił do ewangelizatorów abp Budzik podczas pamiętnej liturgii rozesłania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama