Celem akcji jest nagłośnienie istotnych problemów społecznych i pokazanie, gdzie osoby pokrzywdzone mogą uzyskać pomoc. To konkretne działanie katolickiego stowarzyszenia w Roku Miłosierdzia i próba przełamania obojętności wobec cierpienia wielu osób.
Rozpoczął się 16. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W Lublinie, Chełmie, Puławach, Kraśniku, Lubartowie i Dęblinie bezpłatną poradę będą świadczyć prawnicy, policjanci, psycholodzy, a nawet komornicy. „Tydzień Pomocy” jest każdego roku organizowany przez katolickie stowarzyszenie „Agape” pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości.
Wydarzenie jest ściśle związane z datą 22 lutego - ten dzień jest w Polsce i Europie obchodzony jako Dzień Ofiar Przestępstw. - Jest to w naszym stowarzyszeniu akcja cykliczna i bezpłatna. Każdego roku konsultacje w ramach naszej oferty pomocowej prowadzi grono świetnych specjalistów. W ramach tegorocznej edycji dyżury odbywają się także w formie zespołów interdyscyplinarnych, łączących porady specjalistów różnych dziedzin - mówi Anna Wieczorek-Poleszak, prawnik i koordynator akacji w Lublinie.
Podczas ubiegłorocznego „Tygodnia Pomocy” w samym tylko katolickim stowarzyszeniu „Agape” udzielono 221 bezpłatnych porad prawników, psychologów, pracowników socjalnych i policjantów. Z każdym rokiem liczba osób zgłaszających się po pomoc jest wyższa.
- To z jednej strony może niepokoić, z drugiej zaś pokazuje, że takie akcje są potrzebne, bo osoby pokrzywdzone są coraz bardziej świadome swoich praw i możliwości. Mają też poczucie, że istnieją instytucje i osoby, które mogą im pomóc - dodaje A. Wieczorek-Poleszak.
Po poradę można zgłosić się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w sobotę od 10.00 do 14.00. Czynne będą wtedy punkty konsultacyjne katolickiego stowarzyszenia „Agape” przy ul. Bernardyńskiej 5 w Lublinie, przy ul. Słowackiego 32 w Puławach, przy ul. Lwowskiej 12 w Chełmie, przy ul. Oboźnej 2a w Kraśniku, w Lubartowie przy ul. Lisów 2d oraz w Dęblinie przy ul. Rynek 12. Dyżur w ramach „Tygodnia Pomocy” pełnić będą także wskazane indywidualne kancelarie adwokackie.
Zdaniem Michała Czerwonki, radcy prawnego, wiele środowisk potrafi się zjednoczyć, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie człowieka. Specjalista podkreśla, że tylko współpraca wielu gremiów pozwoli na zredukowanie problemu i profesjonalne poradzenie sobie z nim w naszym społeczeństwie.
Pomoc osobom dotkniętym różnego rodzaju przestępstwami, w tym przemocą, świadczona jest przez cały rok w siedzibie katolickiego stowarzyszenia „Agape” przy ul. Bernardyńskiej 5 w Lublinie. Każdego roku adekwatną pomoc otrzymuje ponad tysiąc osób. Pomoc ta realizowana jest przez stowarzyszenie od dziesięciu lat. Szczegółowe informacje dotyczące „Tygodnia Pomocy”, który się rozpoczął, można uzyskać pod numerem telefonu: 81 534 38 87.