Aby rozpocząć budowę kopalni spółka PD Co musi uzyskać liczne pozwolenia od rządu oraz innych organów. Ale najważniejsza będzie koncesja na wydobycie surowca przyznawana przez ministra środowiska. Czy jednak Warszawę obchodzą inwestycje w Polsce Wschodniej?
W skład terenów Górniczego Obszaru Funkcjonalnego wchodzącego w zakres zainteresowań inwestycyjnych spółki PD Co należą gminy: Siedliszcze, Rejowiec, Wierzbica, Rejowiec Fabryczny oraz miasto Rejowiec Fabryczny.
- Całkowite, szacunkowe zasoby węgla dla inwestycji Lublin Coal Project, prowadzonej w Lubelskim Zagłębiu Węglowym - wynoszą obecnie 722 mln ton, w tym wykazane zasoby węgla wynoszą 333 mln ton. Badania zostały wykonane w oparciu o analizę danych z ponad 200 historycznych odwiertów na terenie koncesji oraz przeprowadzonych przez PD Co odwiertów własnych - taką informację można uzyskać ze strony internetowej spółki.
Według informacji przekazanych przez biuro burmistrza w Rejowcu Fabrycznym - koncesję na badanie złóż, na sąsiednim złożu Pawłów otrzymała Kompania Węglowa. Ale w związku z problemami Kompanii Węglowej - koncesję miał przejąć Węglokoks S. A. z siedzibą w Katowicach. - My, jako gmina jesteśmy zainteresowani również tą inwestycją, gdyż i ona znajduje się w naszym sąsiedztwie - powiedział Z. Krupa. Jednak Weglokoks S.A. żadnej koncesji na Lubelszczyźnie nie posiada.
- Nasza firma nie ma koncesji na badanie złóż na Lubelszczyźnie i nie jesteśmy taką koncesją zainteresowani - zdementowała Marzena Mrozik, rzecznik Weglokoks S.A. Na razie przedstawiciele samorządów w powiecie chełmskim powinni się skoncentrować na budowie kopalni Jan Karski.
- PD Co Sp. z o.o. to nowoczesna polska spółka eksploracyjna powołana do zrealizowania projektu budowy nowej kopalni na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego. PD Co jest częścią notowanej na giełdzie australijskiej spółki Prairie Mining Limited, wspieranej przez grupę australijskich inwestorów Apollo. Menedżerowie Prairie Mining Limited posiadają globalne doświadczenie w identyfikacji i rozpoznaniu złóż mineralnych oraz w realizacji projektów wydobywczych. PD Co. Sp. z o.o. korzysta z osiągnięć polskiej i australijskiej technologii przy realizacji Projektu w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Do organów PD Co powołani są polscy menedżerowie oraz polscy eksperci z branży górniczej i geologii. Ponadto ze Spółką ściśle współpracują polskie firmy, laboratoria, instytucje naukowe oraz międzynarodowi konsultanci - informuje strona internetowa firmy.