Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Więcej węgla z Lubelszczyzny?

- Kończymy przygotowanie planu zagospodarowania złoża, który przedłożymy Ministrowi Środowiska. Jesteśmy na dobrej drodze, aby spełnić wszystkie warunki konieczne do wystąpienia z wnioskiem o wydanie koncesji wydobywczej - mówi Janusz Jakimowicz, prezes PD Co.

Samorządowcy z powiatu chełmskiego dwoją się i troją, aby doszło na tym terenie do realizacji projektu budowy Kopalni Węgla Kamiennego "Jan Karski" przez Spółkę PD Co. Mobilizują mieszkańców do składania podpisów w sprawie poparcia budowy kopalni, bo jest to szansa na rozwój i zmniejszenie bezrobocia w tym regonie. W skład terenów Górniczego Obszaru Funkcjonalnego wchodzącego w zakres zainteresowań inwestycyjnych spółki PD Co należą gminy: Siedliszcze, Rejowiec, Wierzbica, Rejowiec Fabryczny oraz miasto Rejowiec Fabryczny.

- Spółka PD Co jest obecne w Lubelskim Zagłębiu Węglowym od 3 lat. W tym czasie udało się przeprowadzić i z sukcesem zakończyć fazę eksploracyjną. W ramach rozpoznania wykonano siedem odwiertów o głębokości 1000 metrów, na podstawie których zatwierdzono dokumentację geologiczną nowego złoża. Ostatnie 3 lata to także okres dynamicznego rozwoju - spółka matka, czyli Prairie Mining - weszła na warszawską giełdę i pozyskała partnera strategicznego, którym jest brytyjski fundusz CD Capital, specjalizujący się w projektach węglowych. Przeprowadzono drobiazgową inwentaryzację środowiskową, która jest częścią procedury pozwalającej uzyskać decyzję środowiskową. W najbliższym czasie rozpoczniemy zmiany planistyczne w gminach objętych obszarem górniczym - mówi Janusz Jakimowicz, prezes PD Co.

- Kończymy przygotowanie planu zagospodarowania złoża, który przedłożymy Ministrowi Środowiska. Jesteśmy zatem na dobrej drodze aby spełnić wszystkie warunki konieczne do wystąpienia z wnioskiem o wydanie koncesji wydobywczej – stwierdza.

Zdaniem prezesa spółki, powstanie Kopalni Węgla Kamiennego "Jan Karski" jest jak najbardziej realne.

- Sukces naszego przedsięwzięcia opiera się na dwóch czynnikach: wprowadzeniu nowych technologii i standardów umożliwiających bezpieczne i tanie wydobycie węgla oraz na silnym poparciu lokalnych społeczności i władz samorządowych. Gwarantami powodzenia inwestycji są przede wszystkim bardzo korzystne warunki geologiczne, bezpieczne i pozwalające na wydobycie węgla po niskich kosztach, oraz węgiel wysokiej jakości o parametrach wymaganych przez europejskich odbiorców - wyjaśnia J. Jakimowicz.

Podkreśla przy tym, że wydobywany w przyszłości węgiel w kopalni "Jan Karski" będzie eksportowany poza granice Polski i nie będzie stanowił konkurencji dla rodzimych zakładów górniczych.

Prezes PD Co stwierdza, że w przeszłości występowało wiele utrudnień, które wpłynęły na opóźnienia realizacji kolejnych etapów inwestycji. - Dochodziło między innymi do prób przekupienia właścicieli nieruchomości, na których zlokalizowane były nasze odwierty badawcze. Zdarzały się też próby naruszenia prawa przez stworzone na potrzeby sytuacji organizacje środowiskowe. Za poprzedniego rządu postępowania administracyjne prowadzono z naruszeniem prawa i z wielomiesięcznymi opóźnieniami. Zresztą niektóre z tych sytuacji zostały poruszone w interpelacjach posłów pochodzących z województwa lubelskiego oraz w bilansie otwarcia zaprezentowanym przez nowe kierownictwo ministerstwa środowiska.

Janusz Jakimowicz podkreśla, że wiele z tych problemów udało się rozwiązać dzięki poparciu przedstawicieli lokalnych władz. - Jesteśmy przekonani, że te problemy to już przeszłość, a zapowiadane przez rząd wsparcie dla nowych inwestycji węglowych przełoży się na sprawną współpracę z administracją publiczną - podsumowuje.

Starosta chełmski, burmistrz Siedliszcza i burmistrzem Rejowca Fabrycznego podjęli się inicjatywy zachęcania mieszkańców do podpisywania listy poparcia dla budowy kopalni węgla kamiennego Jan Karski. W poszczególnych urzędach w powiecie chełmskim wyłożono specjalne listy poparcia. List otwarty do mieszkańców powiatu w tej sprawie wystosował starosta chełmski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy