Z inicjatywy K. Dedeciusa ukazało się w Niemczech kilkadziesiąt antologii polskiej literatury oraz wiele tomów poszczególnych pisarzy. Na niemiecki przełożył ponad 300 polskich poetów i prozaików w tym m.in. Mickiewicza, Miłosza, Szymborską, Różewicza i Herberta.
Dzięki Karlowi Dedeciusowi ukazało się w Niemczech kilkadziesiąt antologii literatury polskiej. Wydawano również dzieła poszczególnych literatów. Dedecius przetłumaczył na język niemiecki ponad 300 polskich poetów i prozaików. To dzięki niemu Niemcy, ale także Austriacy i Szwajcarzy mogli poznać twórczość Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej czy Zbigniewa Herberta oraz wielu innych twórców. Tłumaczeń polskich twórców literatury na język niemiecki dokonywał przez niemal 60 lat.
Za główne dokonanie Dedeciusa uznaje się: 50. tomową „Bibliotekę polską” i „Panorama der polnischen Literatur des 20. Jahrunderts”. Dedecius stał się ważnym gościem wielu wydarzeń związanych z literaturą w Niemczech. Zapraszano go z wykładami na najlepsze niemieckie uniwersytety, aby przybliżał literaturę polską.
Był m.in. członkiem Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych, Niemieckiej Akademii Języka i Poezji, oraz laureatem wielu ważnych nagród m.in.: Polskiej Fundacji Kultury, Nagrody Pokojowej Niemieckich Księgarzy czy Nagrody im. Samuela Lindego.
Katolicki Uniwersytet Lubelski, jako pierwsza polska uczelnia, przyznał K. Dedeciusowi wyróżnienie w postaci doktoratu honoris causa. - Senat KUL jednogłośnie zatwierdził wniosek Rady Wydziału Nauk Humanistycznych KUL z dnia 1 października 1986 r. o nadanie doktoratu honoris causa Karlowi Dedeciusowi, wybitnemu tłumaczowi literatury polskiej na język niemiecki, ambasadorowi literatury nie tylko w Niemczech, ale na całym obszarze niemieckojęzycznym - czytamy na stronie uniwersytetu.
Ponadto Dedecius był doktorem honoris causa Uniwersytetu w Kolonii, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, UJ oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Był również Honorowym Obywatelem Miasta Łódź oraz Miasta Płock.
Został odznaczony Wielkim Federalnym Krzyżem Zasługi z Gwiazdą oraz Orderem Orła Białego.