Nowy numer 2/2021 Archiwum

W przedszkolach braknie miejsc dla trzylatków

Na lubelskich przedszkolaków czeka 10 tys. miejsc. Wolnych jest jednak jedynie niespełna 2,8 tys. Blisko 1,9 tys. przedszkolaków mogą przyjąć przedszkola, natomiast na nieco ponad 900 dzieci, czekają oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych.

Zmiany w prawie oświatowym wydłużyły ponownie okres wychowania przedszkolnego od 3 do 6 roku życia. Dzieci w wieku 5-6 lat są obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, z kolei dzieci w wieku 4 lat mają prawo do wychowania przedszkolnego.

Problem pojawia się w przypadku 3-latków. - Dysponujemy w tej chwili miejscami dla 1800 dzieci w wieku 3 lat - informuje Barbara Czołowska zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin. - Oznacza to, że dla ok 300 - 400 dzieci miejsc zabraknie - dodaje. 

Miasto zachęca rodziców, by swą decyzję o zatrzymaniu 6 - latków w przedszkolu jeszcze przemyśleli. - Przygotowaliśmy dużą kampanię informacyjną i liczymy, że liczba dzieci, których rodzice chcą w przedszkolach zostawić, ulegnie zmniejszeniu - mówi B. Czołowska. - Dysponujemy przynajmniej 1/3 wolnych miejsc w klasach pierwszych - zauważa Mirosław Jarosiński zastępcy dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania. - Apelujemy więc do rodziców o przemyślane decyzje. 

W Lublinie rodzice blisko 2 tys. dzieci zadeklarowali chęć pozostawienia swych 6 - latków w przedszkolu. Prawie 200 dzieci rodzice zamierzają zapisać do oddziałów przedszkolnych przy szkołach. Dla miasta to jest jakieś rozwiązanie. - Jeżeli rodzic zapisze dziecko do oddziału przedszkolnego przy szkole poza swoim obwodem, to dziecko w przyszłym roku nie będzie już brało udziału w systemie rekrutacji. Stanie się automatycznie uczniem klasy pierwszej, mimo, że nie jest to jego szkoła obwodowa - informuje prezydent Krzysztof Żuk. 

Dyrektor Czołowska zapowiada, że oddziały przedszkolne w szkole zarówno te, które już są, jak i te które powstaną, mają funkcjonować na takiej samej zasadzie jak te w przedszkolach, czyli bez przerw wakacyjnych, zapewniając dzieciom opiekę tak długą jakiej potrzebują rodzice, pełne wyżywienie oraz zabawę.  

Już w najbliższą sobotę miasto uruchomi punkty konsultacyjne w lubelskich galeriach handlowych. Akcja pod hasłem "Rodzicu sześciolatka, decyduj sam o edukacji swojego dziecka” będzie miała na celu jak mówi Mirosław Jarosiński uświadomienie rodzicom ich praw. 

12 marca we wszystkich szkołach z oddziałami przedszkolnymi odbędzie się "dzień otwarty". 

Rekrutacja do przedszkoli potrwa do 31 marca. Nie obowiązuje to kolejność zgłoszeń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama