GN 2/2021 Archiwum

Co przed nami?

Spotkania biskupów z dziekanami to okazja do przekazania najważniejszych informacji, którymi żyje diecezja.

Abp Stanisław Budzik podkreślił, że jednym z zadań księży dziekanów w swoich dekanatach jest budowanie kapłańskiej wspólnoty i dawanie świadectwa, szczególnie w Roku Miłosierdzia powinno być one bardzo wyraźne.

W ciągu roku takich spotkań biskupów ze wszystkimi dziekanami jest kilka. Dzisiejsze dotyczy wydarzeń, jakie czekają Kościół lubelski w najbliższym czasie.

- Część tych wydarzeń dotyczy całego Kościoła w Polsce, nie tylko naszego lubelskiego, ale i lokalnie czeka nas kilka ciekawych i ważnych przedsięwzięć - zaznacza metropolita lubelski.

Zaczynając od wydarzeń ogólnopolskich biskup zachęcał dziekanów, by ci z kolei zachęcili księży w swoich dekanatach do udziału wraz z wiernymi w uroczystościach związanych z 1050 rocznicą chrztu Polski. I choć główne uroczystości odbędą się w Gnieźnie i Poznaniu, to warto zorganizować wyjazd z parafii na te wydarzenia.

Choć nie ma nigdzie oficjalnego zapisu o dziennej dacie chrztu Polski, zdaniem historyków odbył się on w Sobotę Paschalną 966 roku, ta zaś wypadła wówczas 14 kwietnia, stąd data ta została przyjęta za główny dzień uroczystości. Zaczną się one wówczas w Gnieźnie, skąd w następnych dniach przeniosą się do Poznania.

Poznań właśnie jest jednym z miejsc, gdzie obok Gniezna historycy upatrują miejsca chrztu Polski. - Dlatego właśnie w Poznaniu 15 i 16 kwietnia odbędą się główne uroczystości. Tam odbędzie się pierwsza w historii polskiego parlamentu sesja wyjazdowa i tam na stadionie zgromadzą się pielgrzymi z całego kraju, by uczestniczyć we Mszy św. dziękczynnej za chrzest Polski. Zachęcam by z parafii organizować wyjazd na to spotkanie - mówił abp Budzik.

Wielkim wydarzeniem Kościoła w Polsce będzie przyjazd papieża Franciszka i Światowe Dni Młodzieży, do których przygotowuje się także nasza diecezja.

Lokalnymi wydarzeniami jakie nas czekają są zbliżające się Duszpasterskie Wykłady Akademickie oraz jubileusz abp Bolesława Pylaka. Datę 14 marca nosi papieska bulla powołująca ks. Pylaka do objęcia diecezji lubelskiej. - Ingres biskupa odbył się w maju i wtedy będziemy świętować z licznymi gośćmi, jednak 14 marca też pamiętajmy szczególnie o arcybiskupie seniorze - prosił abp Budzik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama