GN 2/2021 Archiwum

Będzie pomnik założyciela KUL

W Lublinie stanie pomnik założyciela i pierwszego rektora KUL ks. Idziego Radziszewskiego. Upamiętnienie w przestrzeni miejskiej pierwszego rektora uniwersytetu wiąże się ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Ks. Idzi Radziszewski, wybierając Lublin na siedzibę katolickiego uniwersytetu, w znaczący sposób wpłynął na późniejszy rozwój miasta.

Po pozytywnym przejściu wszystkich wymaganych przepisami prawa etapów procedury wniosek uczelni w sprawie wzniesienie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w przestrzeni miasta Lublina został zatwierdzony przez Radę Miasta.

Podkreślić warto fakt, że przed posiedzeniem Rady Miasta inicjatywa KUL została wysoko oceniona i pozytywnie zaopiniowana przez Zespół ds. Wznoszenia Pomników na Terenie Miasta Lublina.

Zespół poparł ideę lokalizacji pomnika na skwerze abp. Józefa Życińskiego oraz podkreślił, że bardzo dobrym posunięciem jest propozycja wyłonienia projektu pomnika w drodze konkursu. „Będzie to jeden z pierwszych konkursów na pomnik w Lublinie od wielu lat i mamy nadzieję, że ta droga uznana zostanie za godną naśladowania” - podkreślili w swojej opinii członkowie zespołu.

- Cieszę się bardzo, że nasza inicjatywa została przyjęta i zaakceptowana przez władze miasta. Ks. Idzi Radziszewski to postać wyjątkowo ważna dla Lublina. To właśnie on tworząc Uniwersytet zmienił charakter tego miasta - Lublin stał się miastem akademickim. Ks. Radziszewski wpisał się znakomicie w historię Lublina i Polski. Zależy nam na tym aby przygotowując się do jubileuszu 100-lecia KUL przypomnieć postać i dzieło założyciela naszego uniwersytetu - powiedział ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Kolejnym krokiem będzie ustalenie przez KUL we współpracy z miastem szczegółów dotyczących przygotowania i ogłoszenia konkursu. Zależy nam na tym, aby projekt wybrany w drodze konkursu był propozycją, która będzie harmonijnie wpisywała się w przestrzeń i współgrała otoczeniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama