Nowy numer 25/2018 Archiwum

Filmy Linkowskiego w chełmskim CKF

Wyświetlono dwa filmy dokumentalne lubelskiego reżysera - oba głęboko ludzkie i bolesne. Po seansie odbyła się długa i ożywiona dyskusja. Zwłaszcza dokument o pojednaniu polsko-ukraińskim miał w Chełmie znaczący wydźwięk.

Nie wszystkie Dyskusyjne Kluby Filmowe mogą poszczycić się taką dynamiką spotkań i frekwencją jak DKF Rewers w Chełmie. Ci, którzy dawno nie byli w mieście z białym niedźwiedziem w herbie - powinni odwiedzić imponujące Centrum Kultury Filmowej.

Podczas spotkania z lubelskim reżyserem i scenarzystą wyświetlono dwa filmy dokumentalne: „…bo jestem stąd” i „Wybaczyć wszelkie zło”. Pierwszy opowiada o bolesnych losach mieszkańców Warmii oraz o problemie związanym z poszukiwaniem tożsamości. Drugi o trudnej historii Polaków i Ukraińców oraz o dziele pojednania, które nie dokonuje się gdzieś na szczytach władzy, ale pomiędzy zwykłymi mieszkańcami sąsiadujących narodów.

Frekwencja była zadowalająca, na projekcje przyszły osoby zainteresowane historią obu dokumentów. W kinie pojawiła się także Janina Madej, która opowiedziała o swoim życiu. A ku zaskoczeniu reżysera i pozostałych uczestników spotkania – jej historia - to doświadczenie tych wydarzeń, których właśnie dotykają obie produkcje.Pozostali uczestnicy pytali reżysera o sposób i możliwość pojednania między Polakami i Ukraińcami. Dyskutowano o bolesnej historii ziemi chełmskiej i możliwościach budowania nowego świata. Widzowie i uczestnicy rozmowy zastanawiali się czy warto nieustannie wracać wyłącznie do jednostronnej historii oczekując przebaczenia od innych, bez uwzględnienia własnych win.

DKF Rewers organizuje cykliczne spotkania   DKF Rewers organizuje cykliczne spotkania Maciej Gil /Foto Gość - Bardzo się cieszę, że zechcieli państwo przyjść na spotkanie ze mną i moimi filmami – powiedział G. Linkowski. Zaznaczył, że jego filmy są próbą łączenia ludzi i próbą szerszego spojrzenia historię, którą często się dzisiaj upraszcza. Zauważył, że ważną rzeczą, zwłaszcza dla osób wierzących – w relacji i w podejściu do historii oraz jej implikacji – jest przerobienie nauki Soboru Watykańskiego II.

Obecny na spotkaniu Maciej Gil, historyk kina i animator kultury filmowej zauważył, że czas względnego spokoju i dobrobytu pozwala na tworzenie kina o bohaterach, którzy nie są wyłącznie żołnierzami i nie kojarzą się bezpośrednio z patriotyzmem w wydaniu narodowościowym. – Podkreślam cały czas, że dla mnie bardziej patriotycznym filmem jest film „Bogowie”, aniżeli „Miasto 44”. Ze względu na to, że ten pierwszy film pielęgnuje wartości, które pchają nas do przodu, a należą do nich: ciężka praca, talent, otwartość na świat i ludzi – podkreślił.

Uczestnicy spotkania w ramach DKF Rewers w Chełmie podkreślali, że w poprawie naszych stosunków z innymi, które niegdyś popsuła bolesna historia, nie pomaga postawa wyższości i pogardy, a także oczekiwania na przeprosiny z każdej strony. Zauważono, że do pojednania może dojść jedynie na poziomie codziennego życia, poznawania się i spotkań opartych na szacunku, przy jednoczesnym odrzuceniu mitów historycznych i uprzedzeń.

Wiele osób mogło uczestniczyć w spotkaniu z G. Linkowskim i jego filmami także dzięki zaangażowaniu chełmskich duszpasterzy, którzy poprzez ogłoszenia dotarli do parafian i mieszkańców Chełma. Na zakończenie dyskusji – Grzegorzowi Linkowskiemu i przybyłym osobom podziękowała Małgorzata Paździor-Król, dyrektor ChDK. Zapowiedziała kolejne spotkanie z filmami lubelskiego reżysera. Spotkanie poprowadził ks. Rafał Pastwa z lubelskiej redakcji "Gościa Niedzielnego".

Grzegorz Linkowski jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmów dokumentalnych. To pomysłodawca i dyrektor dziesięciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Rozstaje Europy”. Obecnie kieruje pracami Lubelskiego Funduszu Filmowego. Jest animatorem wielu przedsięwzięć artystycznych oraz społeczno-kulturalnych o tematyce wielokulturowej. Ostatnio wyróżniony artystycznym „Angelusem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma