GN 2/2021 Archiwum

Zanim będzie pięknie, czekają nas utrudnienia

Zmodernizowany plac Litewski zostanie podzielony na przestrzeń rekreacyjną oraz reprezentacyjną - wyznaczoną przez pomniki: Unii Lubelskiej, Konstytucji 3-go Maja, Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Już w przyszłym tygodniu ruszą prace związane z przebudową placu Litewskiego.

Firma Budimex podpisała umowę na rewitalizację centrum naszego miasta.

- Przebudowa placu Litewskiego to jedna z naszych najważniejszych inwestycji, bo pokazuje serce miasta w takim standardzie, w jakim chcemy go widzieć, także w rozumieniu szacunku do historii i łączności z pomnikiem historii, jakim jest Stare Miasto - podkreśla prezydent Krzysztof Żuk.

Prace związane z modernizacją pl. Litewskiego mają zostać ukończone jeszcze w 2016 r.

Natomiast do końca kwietnia 2017 r. będą jeszcze trwały prace wykończeniowe. 

Nie obędzie się w związku z tym bez utrudnień, choć jak zapewnia firma Budimex prace mają być jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców.

Plac Litewski zostanie częściowo zamknięty już 7 kwietnia z wyłączeniem części, na której znajdują się pomniki, by bez przeszkód mogły odbyć się uroczystości z okazji Święta 3 -go Maja. Po 15 maja plac zostanie jednak zamknięty w całości, natomiast na pewno będzie zapewnione przejście wzdłuż placu dla pieszych. 

Przy okazji modernizacji pl. Litewskiego renowacji zostaną poddane także dwa sąsiadujące z nim place: pl. Czechowicza oraz pl. o. Mieczysława Krąpca. Także rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski zapewnia, że zmianie ulegnie wygląd budynków uczelni sąsiadujących z pl. Litewskim. - Trudno sobie wyobrazić przebudowę placu bez przebudowy otoczenia uczelnianego. Zależy nam, by plac pięknie wyglądał. Będziemy czynili wszystko, by również nasze budynki zmieniły wygląd i by na 700-lecie miasta wyglądały inaczej - podkreśla. 

W związku z przebudową placu wydłuży nam się także deptak przy Krakowskim Przedmieściu. Odcinek między ulicą Kołłątaja a Kapucyńską zostanie zamknięty dla samochodów. Dla wielu utrudnieniem będzie likwidacja miejsc parkingowych przy budynkach UMCS oraz kościele o. kapucynów, ale jak zapewnia prezydent Krzysztof Żuk, także budowa nowych parkingów jest w planie. 

W związku z przebudową placu Litewskiego czekają nas zmiany w komunikacji miejskiej. Nowy przystanek pojawi się przy Centrum Kultury a objazd pl. Litewskiego zostanie poprowadzony przez ul. Kołłątaja, Hempla i Narutowicza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama