Nowy numer 32/2018 Archiwum

Puławy świecą na niebiesko

Drugi kwietnia to Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Obchody tego dnia mają dwa ważne cele. Pierwszym jest pokazanie solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Po drugie jest to święto wiedzy.

Tego dnia możemy zobaczyć postęp nauki w zakresie autyzmu. Warto dostrzec, że rozwija się nie tylko terapia, ale również nasza świadomość na temat tego zaburzenia. Owocem rozwoju nauki i świadomości jest personalistyczne podejście do osoby z autyzmem. Na dobre miejmy nadzieję odeszło określenie „autysta”. Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem funkcjonowania, z którym trzeba nauczyć się  żyć. 

W ramach Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu  odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych. Także w Puławach podjęto wiele ciekawych inicjatyw.

Kolorem, który ma mówić o Światowym Dniu Wiedzy na temat Autyzmu jest niebieski, dlatego niektóre budynki w Puławach zostały podświetlone na niebiesko. W południe, kilkanaście osób ruszyło w pieszym rajdzie pod hasłem „W słusznej sprawie”, o którym główni organizatorzy  -przedstawiciele Spółdzielni Socjalnej „Inicjatywa” mówią, że jest najlepszą formą spędzania czasu zarówno dla osób z zaburzeniem, ich rodzin i wszystkich, którzy chcą pokazać swoją solidarność.

Na wieczór przewidziano rozegranie Nocnej Gry Miejskiej, która ma zwiększyć zainteresowanie dzisiejszą akcją. Przez cały dzień, można w Puławach oglądać instalację multimedialną, po której  oprowadzają przeszkoleni wolontariusze z ZS3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach.

Zwiedzający mogą przekonać się, korzystając z kilku stanowisk, jak trudno jest wykonać prostą czynność, kiedy choć trochę zaburzymy pracę naszych zmysłów. Dzięki temu będą mogli lepiej zrozumieć osoby z zaburzeniami. Można też obejrzeć kilka prezentacji i filmów mówiących o autyzmie.

Organizatorzy umożliwili również korzystanie z darmowych konsultacji u specjalistów w: Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa i Słowikowo.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma