Nowy numer 3/2021 Archiwum

Młodzi będą rządzić

Ponad 200 samorządów w Polsce ma Rady Młodzieżowe. Wkrótce dołączy do nich Kraśnik. Już w tym miesiącu odbędą się tu pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Miasta.

- Jeśli chcesz mieć wpływ na przyszłość miasta, masz pomysły warte realizacji i lubisz działać społecznie - kandyduj do Młodzieżowej Rady Miasta - zachęca burmistrz Kraśnika Mirosław Włodarczyk na swoim profilu społecznościowym.

Powołanie młodzieżowej rady jest jednym ze sposobów zainteresowania młodzieży sprawami lokalnymi i systematycznego angażowania jej w życie swojej społeczności. Możliwość powstania Młodzieżowej Rady przewiduje uchwała podjęta przez Radę Miasta pod koniec lutego.

Statut Młodzieżowej Rady oraz sposób jej wyboru został wypracowany podczas spotkań z młodzieżą, odbywających się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. - Dobrze działający samorząd możliwy jest jedynie wtedy, gdy obywatele są zainteresowani sprawami publicznymi i włączeni w podejmowanie decyzji - mówi burmistrz. -  Konsultowanie działań władz z mieszkańcami jest gwarantem tego, iż decyzje te zgodne będą z ich oczekiwaniami - dodaje. 

Do rady kandydować będą mogły osoby w wieku od 14 do 19 lat, które zamieszkują na terenie miasta Kraśnik lub są zameldowane na pobyt czasowy. W skład Rady wejdzie 20 osób, wybranych w wyborach, które odbędą się pod koniec kwietnia. 

Kandydaci na radnych powinni posiadać poparcie co najmniej 30 osób uprawnionych do głosowania. Do głosowania w wyborach uprawnieni będą mieszkańcy w wieku 14-19 lat. Każdy będzie mógł oddać głos na 1 do 3 kandydatów. 

Wybory odbędą się w dniach 22-26 kwietnia. Na terenie miasta będzie kilka lokali wyborczych, każdego dnia będzie można zagłosować w jednym z nich.

Lokale wyborcze będą zlokalizowane w Urzędzie Miasta Kraśnik przy ul. Lubelskiej 84, w Centrum Kultury i Promocji, przy al. Niepodległości 44, w Publicznym Gimnazjum Nr 1, ul. ks Jerzego Popiełuszki 1, w Zespole Placówek Oświatowych Nr 2, ul. Urzędowska 10 oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filia Nr 2, ul. Piaskowa 20

Młodzieżowa Rada Miasta będzie mogła opiniować projekty uchwał Rady Miasta Kraśnik dotyczące istotnych dla młodzieży spraw. Będzie miała też możliwość inicjowania działań dotyczących życia młodych ludzi w mieście oraz inspirowania i koordynowania inicjatyw podejmowanych przez młodych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama