Każdy uczeń, który w maju przyjedzie do szkoły na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub na rolkach, otrzyma specjalne naklejki. Ci, którzy będą mieli najwięcej naklejek mogą zdobyć nagrody dla swojej szkoły, ale także dla siebie.
Kampania „Rowerowy maj” w Lublinie rusza po raz pierwszy. Nasze miasto w tym roku jest jednym z dziewięciu ośrodków, w których promowana będzie wśród uczniów ta forma transportu.
- Chodzi o to, by zachęcić dzieci i młodzież między 10 a 16 rokiem życia do regularnego przyjeżdżania rowerem do szkoły, do większej aktywności fizycznej, do większej samodzielności – mówi główny organizator kampanii Michał Wolny z Towarzystwa dla Natury i Człowieka i z Porozumienia Rowerowego. - Z naszego doświadczenia wiemy, że większość uczniów jest wożona przez rodziców do szkoły, co tak naprawdę powoduje, że dzieci nie znają miasta. Zmniejsza to też bezpieczeństwo pod szkołą, bo rodzice pragną dowieźć dziecko prawie pod samo wejście, generując ryzyko dla dzieci, które do szkoły przychodzą.
W trakcie kampanii wyłoniona zostanie najbardziej „rowerowa” szkoła, najbardziej „rowerowa” klasa w danej szkole oraz najbardziej „rowerowy” uczeń.
Najbardziej "rowerowa" szkoła w Lublinie otrzyma w tym roku zadaszony parking rowerowy. Najlepsze klasy, w każdej ze szkół, grupowe wejściówki do centrów nauki lub rozrywki, ufundowane przez partnerów kampanii, a najbardziej aktywni uczniowie nagrody niespodzianki – akcesoria rowerowe. Każdy uczeń, który choć raz przyjedzie w trakcie kampanii rowerem do szkoły, otrzyma drobny upominek.
Organizatorzy dla wszystkich szkół, które biorą udział w projekcie przygotowali także bezpłatne warsztaty z bezpiecznej jazdy rowerem po mieście. – Chcemy stworzyć jakąś fajną, realną alternatywę dla dzieci i młodzieży. Większość jest zainteresowana dojeżdżaniem rowerem, a my chcemy dodatkowo stworzyć im system zachęt - podkreśla Michał Wolny.
Ponieważ kampania wpisuje się w jubileusz 25 - lecia partnerstwa miast Lublin i Munster i z tej okazji zostanie zorganizowany także konkurs wiedzy o partnerskim mieście, nagrodę niespodziankę dla najaktywniejszych uczestników kampani i finalistów konkursu, ufundował prezydent Krzysztof Żuk. Sześciu uczniów z najlepszą frekwencją rowerową oraz najwyższą punktacją w konkursie wraz z opiekunami będzie mogło odwiedzić Munster.