Nowy numer 44/2020 Archiwum

Aby piękno służyło innym

W Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym od 22 kwietnia będzie można oglądać jedną z najcenniejszych prywatnych kolekcji sztuki powstałych w Polsce w XX w.

Wystawę, która będzie prezentowana od najbliższego piątku w Galerii Wystaw Czasowych, przygotowało Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wraz z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Pretekstem do jej pokazania szerokiemu gronu odbiorców, jest przypadająca w tym roku 30. rocznica przekazania jej do KUL przez kolekcjonerów Tadeusza i Olgę Litwińskich.

Małżeństwo postanowiło podarować swój dorobek uniwersytetowi, „aby to piękno, które stanowiło sens ich życia, które tak bardzo kochali, służyło innym, a przede wszystkim adeptom i miłośnikom sztuki jako materiał pomocniczy w studiach na KUL”.

W zbiorach Uniwersytetu znalazło się około 70 proc. obiektów z zakopiańskiej kolekcji. Pozostałe uległy rozproszeniu jeszcze za życia kolekcjonerów.

- Założeniem wystawy jest możliwie pełna rekonstrukcja historycznej kolekcji w oparciu o zbiory muzealne KUL, zasoby polskich muzeów oraz kolekcjonerów prywatnych - informują organizatorzy wystawy. 

Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy tak wybitnych malarzy, jak: Olga Boznańska, Cécile Chalus, Stanisław Chlebowski, Wojciech Fleck, Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Rafał Malczewski, Piotr Michałowski, Antoni Piotrowski, Władysław Skoczylas, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Tondos czy Leon Wyczółkowski.

Tadeusz Litawiński (1902-1986), inżynier budownictwa, kolekcjoner i znawca sztuki, urodził się w Krakowie-Podgórzu. Studia odbył w rodzinnym mieście na Wydziale Architektury przy Akademii Sztuk Pięknych. W czasach studenckich zaczął rozwijać swoją pasję zbieracką i wówczas też zakupił pierwsze obrazy w krakowskich antykwariatach.

Prawdziwy rozkwit kolekcji nastąpił jednak po roku 1928, kiedy to Litawiński zamieszkał na stałe w Zakopanem. Budowanie kolekcji, w której znalazły się przede wszystkim obrazy artystów polskich z przełomu XIX i XX wieku, ale także dzieła mistrzów włoskich, francuskich i flamandzkich, przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Większość dzieł sztuki zarekwirowało gestapo, reszta uległa dewastacji.

Litawiński rozpoczął odbudowywanie zbiorów po powrocie do Zakopanego po wojennej zawierusze. Tym razem obok obrazów malarzy polskich zaczął gromadzić również cenne przykłady wyrobów rzemiosła artystycznego, w tym ceramiki, sreber, brązów i szkła. Apogeum rozwoju kolekcji przypadło na lata 1960-1973, kiedy to Litawiński dokonywał największej liczby zakupów.

Ostatecznie zakopiańska kolekcja przybrała wszechstronny, wielodziałowy charakter, a jej wyraźnym rysem było zamiłowanie właściciela do dzieł o tematyce podhalańskiej. 

Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na 22 kwietnia na godz. 15. Kolekcję będzie można oglądać codziennie od godz. 10 do 17 do 24 lipca. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama