Dziś "Żmigrodem" nazywa się wąska uliczka łącząca ulicę Królewską z Bernardyńską. Dawniej nazwa ta odnosiła się do stoku wzgórza opadającego w dół doliny Bystrzycy. Tak właśnie położone są wszystkie Żmigrody.
Konsultacje społeczne dotyczące przyszłości ulicy Żmigród odbędą się w środę 27 kwietnia w Domu Słów o 18.00.
W ramach spotkania odbędzie się prezentacja projektów rewitalizacji ulicy Żmigród, dyskusja z mieszkańcami, przedstawicielami organizacji i instytucji miejskich.
Podczas spotkania odbędą się również warsztaty projektowania przestrzeni – zakończone poczęstunkiem.
- Dziś „Żmigrodem” nazywa się wąska uliczka łącząca ulicę Królewską z Bernardyńską. Dawniej nazwa ta odnosiła się do stoku wzgórza opadającego w dół doliny Bystrzycy. Tak właśnie położone są wszystkie Żmigrody. Zawsze znajdują się one pomiędzy szczytem jakiegoś wzgórza a środowiskiem wodnym leżącym u jego stóp. Nazwa Żmigród pochodzi prawdopodobnie od mitycznej istoty - legendarnego potwora Żmija, boga Słowian, o którym pamięć zatarła się przez lata - wyjaśnia Magdalena Krasuska.
Żmigród ma wspaniałą cechę - nie jest duży. Idealnie nadaje się do spacerów. Ma wszystko, co takie miejsce powinno mieć: bliskość rzeki, dużo zieleni, piękne widoki miasta, spokojne i pełne uroku uliczki, zaskakujące i wspaniałe zabytki, tajemnicze historie. I wciąż jest nieodkryty. Na przestrzeni lat Żmigórd ulegał wielu przemianom. Dawniej przebiegał tędy ważny szlak handlowy na południe Rzeczpospolitej i mieściły się tu dwory szlacheckie, przerobione później na kamienice mieszkalne.
- Z czasem rola Żmigrodu została zmarginalizowana, a okolicę zaczęto postrzegać jako mało atrakcyjną i niebezpieczną. Dziś stoimy u progu kolejnej zmiany. Unikalny klimat i urok Żmigrodu zaczął przyciągać artystów i organizacje, które pojawiają się tutaj coraz częściej ze swoimi pomysłami i inicjatywami. Chcemy zebrać je wszystkie i zainicjować dyskusję na temat przyszłości tej niezwykłej okolicy - tłumaczy Krasuska.