Nowy numer 43/2020 Archiwum

Warto zobaczyć środek

Jest jednym z piękniejszych kościołów w diecezji. Ludzie nie tylko chętnie się tu modlą, ale i angażują w życie wspólnoty.

Historia parafii jest bardzo stara, gdyż sięga XVI wieku, jednak kościół, w którym obecnie gromadzą się ludzie, ma zaledwie 200 lat.

– W porównaniu z parafią to mało, ale z dzisiejszej perspektywy to już całkiem sporo. To, co dla nas w nim najważniejsze, to atmosfera sprzyjająca modlitwie i ślady historii, które można zobaczyć wokół – mówi ks. Stanisław Góra, proboszcz parafii. Wieże kościoła widać z daleka i choć żeby do niego dotrzeć, trzeba zjechać nieco z głównej trasy wiodącej z Lublina do Bychawy, to wielu ludzi skręca, by bliżej przyjrzeć się świątyni. – Nie tylko z zewnątrz kościół robi wrażenie, także środek warto zobaczyć, tym bardziej że boczne ołtarze pochodzą z rozebranej w XIX wieku w Lublinie fary. To ówczesny proboszcz, a późniejszy biskup lubelski Walenty Baranowski ściągnął je do Bychawki – podkreśla ks. Stanisław. Jednak to, co najbardziej cieszy księdza, to ludzie. – Jeśli mam mówić o moich parafianach, to przede wszystkim chcę podkreślić, że są to ludzie, którzy czują się współodpowiedzialni za kościół. Ich wielkiej życzliwości i zaangażowania w prace podejmowane przy parafii doświadczam w różnych sytuacjach – podkreśla. Co roku inna wieś organizuje dożynki. To jedno z największych świąt w parafii, które ma swój specjalny scenariusz i oprawę. – Choć dziś trudno utrzymać się z roli małym gospodarstwom, to ludzie jakoś sobie radzą i dziękują Bogu za plony. Wielu moich parafian musiało szukać pracy za granicą czy wyjechać do miasta, ale na dożynki, jeśli mogą, zawsze do nas wracają – zaznacza ksiądz proboszcz. Jubileusz 200-lecia kościoła, który odbędzie się w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa, będzie okazją do kolejnego świętowania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama