Nowy numer 2/2021 Archiwum

Laur konserwatorski dla kościołów i PKP

Parafia w Opolu Lubelskim otrzymała Laur Konserwatorski za kompleksowe prace konserwatorskie przy kościele Wniebowzięcia NMP. Natomiast parafia św. Stanisława BM w Czemiernikach - za remont, ze szczególnym uwzględnieniem sztukaterii sklepienia świątyni.

Tegorocznymi laureatami oprócz wspomnianych parafii są również: Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe – za odnowienie wiaduktu kolejowego nad ulicą Kunickiego w Lublinie oraz Gmina miejska w Krasnymstawie – za kompleksowy remont i konserwację dworku „Starostwo” z pierwszej połowy XIX w.

W konkursie chodziło o wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytku, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie mu świetności i utrwalenie wartości oraz znaczenia, a także promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytku, adaptacji i dbałości o jego właściwe utrzymanie i zagospodarowanie oraz uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów-gospodarzy zabytków i wykonawców prac – informuje strona archidiecezji lubelskiej.

Podczas uroczystej gali wręczone zostały także odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami”. Wśród wyróżnionych znaleźli się także kapłani archidiecezji lubelskiej: ks. Robert Brzozowski, ks. Jerzy Latawiec i ks. Grzegorz Więcław, a także ks. Emil Nazarewicz i ks. Adam Szponar. Gala odbyła się w Lubelskim Muzeum w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama