To nie tylko miejsce, gdzie będą przywożone osoby nietrzeźwe, ale i centrum pomocy dla uzależnionych i ich rodzin.
Po likwidacji kilka lat temu izby wytrzeźwień w Lublinie, osoby nadużywające alkoholu trafiały na szpitalne oddziały ratunkowe. Teraz przywożone będą na ul. Północną, gdzie w ramach współpracy Centrum Interwencji Kryzysowej z policją otwarto izbę wytrzeźwień.
- To placówka, która ma odciążyć szpitale, które w Lublinie przyjmowały średnio 10 nietrzeźwych osób na dobę, a jednocześnie ma służyć pomocą ludziom uzależnionym i ich rodzinom - mówi Monika Lipińska wiceprezydent Lublina.
W nowej izbie przygotowano 20 miejsc, 9 dla mężczyzn, 6 dla kobiet, 4 dla nieletnich i 1 izolatkę dla osób agresywnych.
Pobyt w izbie jest płatny kosztuje 299,98 zł. W przypadku braku możliwości uregulowania opłaty można zwrócić się z prośbą o rozłożenie na raty, a po okresie systematycznego spłacania niewielkich sum ubiegać się o jej obniżenie lub umorzenie.
Każda osoba przywożona do placówki zostanie przebadana przez lekarza, który oceni, czy nie posiada obrażeń wymagających interwencji medycznej. Później trafi do odpowiedniej sali, gdzie będzie miała do dyspozycji leżankę i koc.
Ośrodek będzie działał całą dobę w 3-zmianowym systemie pracy i zapewni kompleksową pomoc interwencyjną, psychologiczną, profilaktyczną, edukacyjną i socjalną dla osób nadużywających alkoholu oraz i ich rodzin.