Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czy dojdzie do likwidacji sejmiku województwa?

Wojewoda lubelski przypomniał, że zgodne z art. 171 Konstytucji RP w przypadku rażącego łamania prawa przez organy stanowiące jednostkę samorządu terytorialnego, Sejm na wniosek Prezesa Rady Ministrów może taki organ rozwiązać. Chodzi o Sejmik Województwa Lubelskiego.

Wojewoda lubelski dr hab. Przemysław Czarnek w wydanym komunikacie odniósł się do stanowiska przyjętego 27 kwietnia 2016 r. przez Sejmik Województwa Lubelskiego. Ten ogłosił, że przy podejmowaniu uchwał będzie uwzględniał wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego, także te nieopublikowane.

Wojewoda przypomniał w związku z tym, że moc obowiązującą mają wyłącznie te orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które zostały ogłoszone w organie urzędowym, w którym ogłoszony został akt normatywny, będący przedmiotem orzeczenia i wynika to wprost z literalnego brzmienia artykułu 190 ust. 2 i ust. 3 Konstytucji. - Z tego powodu stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 27 kwietnia 2016 r. jest całkowicie oderwane od litery prawa konstytucyjnego, od Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i jako takie stanowi zapowiedź łamania prawa - wyjaśnia wojewoda lubelski.
 
- Zgodne z art. 171 Konstytucji RP, w przypadku rażącego łamania prawa przez organy stanowiące jednostkę samorządu terytorialnego, Sejm na wniosek Prezesa Rady Ministrów może rozwiązać taki organ - tłumaczy P. Czarnek.
 
Wojewoda stwierdza jednocześnie, że samo stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego nie stanowi jeszcze takiego rażącego naruszenia prawa, a jedynie zapowiedź takiego naruszenia. Przemysław Czarnek wyraża jednak przekonanie, że pomimo tej zapowiedzi zachowań sejmiku całkowicie niezgodnych z Konstytucją, to jednak do takich zachowań w przyszłości nie będzie dochodzić.
 
Wojewoda przypomniał także, że Trybunał Konstytucyjny zobowiązany jest działać zgodnie z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym uchwalaną na podstawie art. 197 Konstytucji. - Stanowiska TK, które zapadają niezgodnie z trybem przewidzianym w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, nie stanowią orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i nie podlegają publikacji w Dzienniku Ustaw ani w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski” i jako takie nie mają żadnej mocy obowiązującej. Pogląd przeciwny stoi jednoznacznie w sprzeczności z zasadą praworządności zapisaną w art. 2 i 7 Konstytucji RP - podsumowuje wojewoda.

Briefing wojewody lubelskiego dotyczący stanowiska Sejmiku Województwa Lubelskiego „w sprawie przestrzegania wyroków Trybunału Konstytucyjnego” odbył się 28 kwietnia w sali urzędu wojewódzkiego w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama