Nowy numer 44/2020 Archiwum

Otwieranie Centrum Spotkania Kultur

Cykl otwierania rozpoczyna pierwszy koncert w sali operowej CSK w Lublinie 29 kwietnia. Premierowo i wspólnie Aleksandra Kurzak i Roberto Algana zaśpiewają największe arie operowe Verdiego, Pucciniego i Donizettiego.

W kolejnych odsłonach otwierania zobaczymy m.in. koncert Playing for Change, Amadou & Mariam i Gentlemana. Ci ostatni tworzą duet muzyczny z Mali. Mariam Doumbia i Amador Bagayoko są niewidomi. Poznali się w ośrodku dla niewidomych, tam też rozwijali swoją pasję do śpiewu i muzyki.

Następnym etapem otwierania będą przedstawienia baletowe AccademiaTeatro alla Scala i Nederlands Dans Theatre 2, wystawa fotografii Sebastião Salgado, Festiwal Podróży i Reportażu Kontynenty z udziałem pisarza Paula Theroux.

Kulminacją cyklu otwierania CSK, będzie październikowa „Wielka Gala Otwarcia” i spektakl „Teatr w Budowie” w wykonaniu lubelskich artystów m.in.: Beaty Kozidrak, Krzysztofa Cugowskiego, Jana Kondraka.

- Wydarzenia w cyklu otwierania to pewien manifest, reprezentujący wybrane ścieżki programowe, po których będziemy prowadzić odbiorców Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - mówi Piotr Franaszek, dyrektor tej instytucji. - 40 lat trudnej budowy zamieniamy dzisiaj w wartość, która nas wyróżnia i definiuje, na tle europejskich instytucji kultury. Ewolucja i zdolność do transformacji stały się budulcem tożsamości Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Dlatego uruchamiamy się w cyklu wydarzeń i do udziału w tym procesie zapraszamy mieszkańców regionu i Polski - dodaje Franaszek.

- Stopniujemy napięcie poprzez prezentowanie kolejnych obszarów naszej działalności. Jednocześnie jest to metafora przemian, które zaszły w naszym regionie w ostatnich 40 latach. Dzisiaj CSK oferuje to, co wzbudza największe emocje w światowym krwiobiegu kulturalnym, a za chwilę będziemy zasilać go naszymi projektami - unikatowymi i lokalnymi - tłumaczy dyrektor CSK w Lublinie.

Już 7 maja w CSK wystąpi słynna włoska szkoła baletowa. Będzie to pierwszy ich występ w Polsce. W sali operowej w romantycznej wizji Kopciuszka zatańczy 62 najlepszych absolwentów i uczniów prestiżowej Academia Teatro alla Scala. Występ będzie jednocześnie inauguracją współpracy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama