Nowy numer 39/2023 Archiwum

Lublin stanie się dżunglą?

Lubelskie Dni Kultury Studenckiej rozpoczęły się 4 maja wieczorem. Studenci otrzymali klucze do miasta. Hasłem przewodnim korowodu studenckiego na otwarcie imprezy kulturalnej w tym roku jest: "Welcome to the jungle".

Nie wiadomo dokładnie o jaką dżunglę chodzi. Być może organizatorzy w ten sposób szukali motywu przewodniego dla elementów dekoracji. Barwny korowód studentów, przebranych w co się tylko da, nie stanowi manifestu ideologicznego, politycznego czy kulturowego, ma na celu wyłącznie zabawę.

– Nie wezmę udziału w całości, być może wybiorę się na jeden lub dwa koncerty. Dzisiaj można za nieduże pieniądze posłuchać światowej sławy muzyków, nawet kilkaset kilometrów stąd. Nie oszukujmy się, to impreza masowa, a student dzisiaj to żadna elita. Raczej jest to smakosz piwa przemysłowego – mówi Piotr z Politechniki Lubelskiej.

– Są różni studenci, różne oczekiwania i spojrzenia na świat. Dobrze, że są ludzie którzy podejmują się organizacji takich wydarzeń. Ale moim zdaniem warto pomyśleć o formule ambitnego festiwalu, a nie o kulturze z gwiazdami disco-polo w tle – dodaje Michał z PL.

Prezydent Krzysztof Żuk, zgodnie z tradycją wręczy klucze do miasta studentom. Stanie się to na placu Łokietka o godz. 17.40. Jednak korowód studencki wyruszy w tym roku o godz. 18.00 z palcu Teatralnego przy Centrum Spotkania Kultur. Korowód wyruszy w kierunku terenów zielonych Politechniki Lubelskiej. Nie przewiduje się w związku z tym takich utrudnień w ruchu jak w latach poprzednich.

- Szczerze mówiąc nie za bardzo interesuje mnie ta impreza, mam dużo ciekawszych możliwości spędzenia czasu niż – nie oszukujmy się – udział w imprezie z gwiazdami estrady na poziomie dożynek powiatowych – mówi Monika, studentka UMCS. Inaczej podchodzi do tematu Monika i Grzegorz z KUL. – Naszym zdaniem trzeba korzystać z młodości i imprez studenckich. Być może za kilka lat nie będziemy mieć kompletnie czasu na zabawę. Każdy potrzebuje rozrywki, nie wszyscy muszą być amatorami muzyki klasycznej – tłumaczą.

Od 4 do 8 maja wystąpią m.in.: Enej, Ira, Dżem i Grubson. Od 12 do 14 maja swoje święto będą mieli studenci UM w Lublinie w porozumieniu ze studentami WSEI oraz z WSPiA. W ramach „Medykaliów” wystąpią m.in.: Bracia Figo Fagot, Łzy i Myslovitz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast