Nowy numer 3/2021 Archiwum

Po ogrodzie z przewodnikiem

Można połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na spacer po ogrodzie botanicznym.

W maju kwitną bzy. Tym właśnie kwiatom poświęcony będzie pierwszy w tym sezonie spacer z przewodnikiem po ogrodzie botanicznym.

- Mało kto wie, że popularny bez fachowo nazywa się lilakiem. Od blisko pięciu wieków wrośnięty w polski krajobraz, jak dotąd niezdetronizowany uwodziciel maja. Działa nie tylko na zmysły, ale posiada także duże zdolności leczenia naszego ciała. O jego uprawie, właściwościach i wykorzystaniu porozmawiamy właśnie podczas niedzielnego spaceru - mówi Ryszard Sawicki, który będzie przewodnikiem.

Przewodnik będzie czekał na wszystkich zainteresowanych od 10.45 przy wejściu do Ogrodu (przy ul. Willowej).

Rozpoczęcie spaceru o 11.00. Czas trwania - około 2 godz.

Ogród botaniczny to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Lublinie. W ubiegłym roku placówka obchodziła 50 lat swego istnienia.

Osobliwością Sławinka, gdzie mieści się ogród, jest bogato urozmaicony teren, piętrzący się naturalnymi lessowymi wąwozami ok. 40 metrów od poziomu doliny rzeki Czechówki, z jej przyległymi stawami i czynnymi źródłami, a dobre gleby i zróżnicowany mikroklimat stanowią właściwe warunki ekologiczne dla różnych roślin.

- Mamy tu bardzo bogatą kolekcję roślin, które wymagają różnych warunków. Jedne wolą gleby solankowe, inne nie. Jeśli ma się wiedzę, która z roślin gdzie dobrze się czuje, można stworzyć takie warunki, by rosły u nas rośliny niespotykane w okolicy - mówi Grażyna Szymczak, dyrektor lubelskiego ogrodu.

Kolejne spacery z przewodnikiem, które w ogrodzie odbywać się będą systematycznie do października, pozwolą miłośnikom przyrody poznać różne tajemnicze rośliny, a także udzielą odpowiedzi na pytania co robić by nasz domowy ogród był imponujący.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama