Święto odbywa się w czasie, gdy kwitną jabłonie. Jeśli ktoś nie był w Józefowie nad Wisłą, to - szczerze mówiąc - nie ma pojęcia, jak może pachnieć kwitnący sad. Już za kilka dni nadarzy się okazja, by poznać ten fragment nadwiślańskiej ziemi.
„Święto Sadów” organizowane jest tu od 1967 roku, bo gmina Józefów nad Wisłą jest od dekad znanym zagłębiem sadowniczym. Tegoroczne święto odbywać się będzie 14 i 15 maja. Pierwszy dzień tradycyjnie poświęcony jest szkoleniom sadowniczym, drugi dzień to czas modlitwy za sadowników oraz czas zabawy dla mieszkańców gminy i gości z całego województwa.
- Kolejna edycja „Święta Sadów” - jest podkreśleniem charakteru naszej gminy i ogromnej roli sadowników, grup producenckich, firm handlowych i wszystkich pracujących na rzecz sadownictwa. Na rzecz markowego polskiego produktu, jakim jest jabłko – mówi Grzegorz Kapica, wójt gminy Józefów nad Wisłą.
- Ciężka praca wymaga podziękowania i podkreślenia. Sadownictwo jest u nas źródłem utrzymania bardzo wielu rolników i całych rodzin tworzących małe i duże gospodarstwa, a nawet można powiedzieć przedsiębiorstwa. Ci ludzie są również dobrymi pracodawcami - zarówno dla mieszkańców naszej gminy, ale także ludzi spoza jej granic. Sadownictwo to także ważna branża w wypracowywaniu dochodu krajowego brutto. A więc tegoroczne majowe święto to swoisty hołd dla sadowników i ich rodzin. I na to świętowanie serdecznie wszystkich zapraszam – podsumowuje wójt.
14 maja w ramach święta odbędzie się szkolenie sadownicze w ZSO w Józefowie nad Wisłą od 10.00. Prof. W. Treder powie o zasadach zakładania i użytkowania instalacji nawodnieniowych w uprawach sadowniczych, dr A. Grenda przybliży kwestię nawożenia posypowego i dokarmiania interwencyjnego sadów i jagodników, nie zabraknie również prelekcji na temat roli pszczół w środowisku.
15 maja – to drugi dzień święta. Po Mszy św. w kościele Bożego Ciała o 14.00, odbędą się występy artystyczne i koncerty. Amatorzy koncertów, spotkań i dobrej zabawy będą mogli spędzić w gronie rodziny i przyjaciół czas.
Według danych Urzędu Statystycznego w Lublinie, zbiory jabłek w 2014 r. w gminie Józefów nad Wisłą miały osiągnąć 82 tys. ton. Sady zajmują tu ponad 3 tys. ha powierzchni tej nadwiślańskiej gminy. We własnych gospodarstwach rolnych pracuje tu ok. 2 tys. osób. Przy zbiorach powyżej 3 mln ton Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie, a trzecie na świecie po Chinach (25 mln ton) i USA (5 mln ton). Nasz kraj przoduje także w produkcji tzw. jabłek przemysłowych. Ich udział wynosi nawet 60 proc. i jest najwyższy na świecie. Ponad 95 proc. tych jabłek przerabia się na sok zagęszczony.