Nowy numer 3/2021 Archiwum

Frajda, gdy wychodzi

Najlepsi robią to w kilka sekund, do tego z zamkniętymi oczami. Mistrzowie w układaniu kostki Rubika spotkali się w Lublinie.

Rafał Waryszak dostał od rodziców kostkę Rubika, gdy miał 5 lat. Wówczas była to zabawka, z którą nie potrafił sobie poradzić. – Okazało się, że syn musiał dojrzeć do układania kostki. Któregoś dnia podpatrzył w internecie jak to zrobić i zaczął próbować. Okazało się, że nie jest to takie niemożliwe, jak się wydawało. Tak go to wciągnęło, że zaczął szukać podobnych pasjonatów i wymieniać się uwagami, dyskutować i układać kostkę on-line.

Teraz jest w trzeciej klasie gimnazjum i od kilku lat jeździmy po Polsce na różne zawody, w których z powodzeniem Rafał startuje – mówi Tomasz Waryszak, tata Rafała. Rafał przyznaje, że ma różne pasje. Kostka jest jedną z nich. – Kiedy zaczyna ci to wychodzić coraz lepiej, masz wielką frajdę. W końcu staje się to tak naturalne, jak oddychanie. Ćwiczy się więc układanie na czas, układanie jedną ręką lub z zamkniętymi oczami – mówi Rafał. Z syna bardzo dumny jest tata, który sam jest pasjonatem różnych sportów. – Moje życiowe doświadczenie pokazało, że sport kształtuje w człowieku wiele pozytywnych cech. Ja wychowywałem się bez taty, co do dziś odczuwam jako wielki brak, na szczęście sport pomógł mi w ćwiczeniu się w cierpliwości, systematyczności, nauczył, że bez pracy nie ma owoców. Te doświadczenia chcę przekazać moim dzieciom, dlatego nie żal mi czasu na jeżdżenie z Rafałem na różne zawody czy wożenie go na trening – mówi pan Tomasz. To, że kostka to nie tylko dobra zabawa, ale rodzaj sportu, który rozwija wyobraźnię przestrzenną, pomaga w nauce matematyki, nie wspominając już o rysunku przestrzennym potwierdzają także organizatorzy zawodów. – Ci, którzy układają kostkę, są zazwyczaj dobrzy z matematyki. Kostka to nic innego jak kalkulacje matematyczne, pewne schematy, które każdy może opanować. Zawodnik, gdy widzi jedną ściankę pomieszanej kostki, wie jak wyglądają pozostałe i jakie ruchy są potrzebne, żeby ułożyć całość – mówi Przemysław Piątek, organizator zawodów. Do Lublina przyjechało 46 zawodników z całej Polski. Startowali w 6 konkurencjach: 5 konkurencji Speedcubingowych, czyli układnie kostki Rubika na czas oraz jedna SpeedStackingowa, czyli układanie specjalnych plastikowych kubków w jak najkrótszym czasie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama