Trwają ostatnie przymiarki do wystawy prac Jerzego Nowosielskiego, których wcześniej nikt nie widział. Muzeum Lubelskie na Zamku oraz inne muzea Lubelszczyzny przygotowują na 14 maja niezwykłą ofertę. To prawdziwa muzealna ofensywa. Wydarzenie patronatem objął lubelski "Gość Niedzielny".
Jeszcze niedawno muzea kojarzyły się z przestrzenią statycznej nudy. Dzięki młodym ludziom, zaangażowanym w promocję i kierowanie ośrodkami muzealnymi w Lublinie i na Lubelszczyźnie, zgodnie z zasadą konkurencji na rynku – muzea stanowią obecnie pożądane miejsce odwiedzin. To żywe miejsca kontaktu z życiem i sztuką.
Nowością jest w tym roku to, że Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostanie przekształcone w muzeum. Transformacja nastąpi oczywiście tylko na jeden dzień, a w zasadzie na jedną noc - Noc Muzeów 14 maja 2016 r.
Dynamizm Muzeum Lubelskiego zostanie już niebawem, bo14 maja - podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów, wzmocniony najnowszą i unikatową wystawą prac Jerzego Nowosielskiego, wystawą czasową zatytułowaną „Muzyka baroku boliwijskich Indian”, rekonstrukcją bitwy pod Monte Cassino, która swym zasięgiem obejmie całe wzgórze zamkowe. Lubelskiemu Muzeum w Lublinie udało się zdobyć dotację ministerialną i dziewięć rysunków projektowych polichromii kościoła akademickiego KUL, wykonanych przez Jerzego Nowosielskiego stało się własnością tej instytucji. Podczas Nocy Muzeów zostanie zaprezentowana wystawa nieznanych szerszemu gronu prac Nowosielskiego. Atrakcją będą Trzy boginie – Simona Vouet’a. Okazuje się, że już podróżują na autobusach po całym mieście – promując Noc Muzeów w Lublinie.
Początek Nocy Muzeów w na Zamku wyznaczy rozpoczęcie warsztatów rodzinnych o godz. 17.00 – warsztaty będą dotyczyły dawnego stroju szlacheckiego. Chętni muszą się zapisać, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. O godz. 18.00 rozpocznie się natomiast koncert jazzowy, o tej porze otwarte zostaną także wszystkie inne atrakcje.
Podczas konferencji prasowej przedstawiciele oddziałów Muzeum Lubelskiego przedstawili programy w poszczególnych filiach i ośrodkach. Noc Muzeów odbędzie się w tym roku także w Muzeum Historii Miasta Lublina (Brama Krakowska), w Dworku Wincentego Pola przy ul. Kalinowszczyzna 3, w Muzeum Literackim Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3, w Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie przy ul. Małachowskiego 2, w Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie przy ul. Żeromskiego 8, w Muzeum Regionalnym w Kraśniku przy ul. Piłsudskiego 2A, w Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie, w Galerii Labirynt przy ul. ks. Popiełuszki.
„Noc Muzeów” w Państwowym Muzeum na Majdanku odbędzie się w ciągu dnia. Zwiedzający są zaproszeni 14 maja od godz. 10.00. Przygotowano bezpłatne zwiedzanie terenu byłego obozu oraz wystawa „Mozaika narodowości w walce o przetrwanie”. 18 maja odbędzie się dyskusja na temat wykorzystania potencjału muzeów na Lubelszczyźnie.
Z kolei „Nocne Bajania” to okazja by posłuchać ludowych kołysanek, stanąć oko w oko z topielcami i wiejskim znachorem w Muzeum Wsi Lubelskiej przy al. Warszawskiej 96.
W tym roku także Centrum Spotkania Kultur stanie się muzeum. Odbędzie się tam poszukiwanie i odkrywanie modernistycznej myśli, bowiem budynek powstawał tyle co wędrówka Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Noc w CSK rozpocznie się o godz. 22.30.
Lubartowska Noc Muzeów jest organizowana przez Fundacje Laboratorium Turystyki oraz Parafię św. Anny w Lubartowie. Zarówno Muzeum Parafialne, Muzeum Ziemi Lubartowskiej, Plac przed Pałacem Sanguszków będą otwarte od godz. 16.00 do 22.00. Podobnie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czeka na zwiedzających od 16.00 do 22.00.
Najdłużej zaś otwarte będzie Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym przy ul. Rynek 19, bo aż do godziny 1.00 w nocy. Podczas Nocy Złotników będzie można tworzyć biżuterię. Turyści będą mogli wziąć udział również w warsztatach kulinarnych. Po drugiej stronie Wisły – będzie czekał na zwiedzających otwarty Zamek w Janowcu – przyozdobiony płonącymi pochodniami.