Nowy numer 24/2018 Archiwum

Najlepsza kopalnia - na Lubelszczyźnie

W 2018 r. ma ruszyć budowa nowej kopalni węgla na Lubelszczyźnie. Węgiel z "Jana Karskiego" na powierzchnię zacznie być wydobywany prawdopodobnie w 2023 r.

Australijska spółka poszukiwawczo-wydobywcza Prairie Mining Limited wraz z polska spółką-córką PD Co., zakończyła prace nad projektem zagospodarowania złoża, który zostanie przedłożony w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Lublinie.

Budowa nowej kopalni ma kosztować w sumie 632 miliony dolarów, a pracę ma w niej znaleźć nawet 10 tys. osób. 

- Przygotowujemy kolejne dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą dla kopalni „Jan Karski” - mówi Benjamin Stoikovich, prezes CEO Prairie.

- Ważnym elementem tych przygotowań było określenie lokalizacji naszej kopalni. Zdecydowaliśmy, że infrastruktura naziemna powstanie w pobliżu miejscowości Kulik. Bazując na warunkach geologiczno-górniczych i analizach ekonomicznych, uważamy, że będzie to optymalna lokalizacja - podkreśla.

Obok wyboru lokalizacji pod infrastrukturę naziemną kopalni i zakupu odpowiednich działek, Prairie złożyło wnioski o zmianę studium i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Siedliszcze. Proponowane modyfikacje mają umożliwić powstanie instalacji przemysłowych na terenach, które obecnie mają przeznaczenie rolnicze.

Prairie kontynuuje także przygotowania dokumentacji z zakresu ochrony środowiska. - Złożyliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia. Na bazie tych dokumentów otrzymamy od RDOŚ zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ten z kolei będzie podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej. Planujemy przygotować i złożyć raport w III kwartale 2016 roku. Liczymy na uzyskanie decyzji środowiskowej w 2017 roku - mówi Mirosław Taras, członek kadry menadżerskiej Prairie.

Działania władz lokalnych sprzyjają powstawaniu kopalni „Jan Karski”. Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego, przyjęta w 2015 r., podkreśla konieczność rozwoju infrastruktury związanej z górnictwem. Na początku 2016 r. za przedsięwzięcie priorytetowe dla rozwoju województwa została uznana budowa linii kolejowej prowadzącej do przyszłej kopalni „Jan Karski”. 

Australijczycy szacują czas życia kopalni na 24 lata. W tym czasie chcą wykopać 139,1 mln ton węgla. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii górniczych koszt operacyjny wydobycia węgla ma wynosić ok. 25 USD za tonę i tym samym ma być znacznie niższy niż w innych kopalniach w Polsce i Europie. Pozwoli to kopalni "Jan Karski" skutecznie konkurować na rynkach zagranicznych, szczególnie w Niemczech i Czechach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma