Nowy numer 3/2021 Archiwum

Arena Młodych za 65 dni w Lublinie

W diecezjach odbywają się co roku w Niedzielę Palmową. Raz na dwa, trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z papieżem. Światowe Dni Młodzieży w tym roku po raz drugi będą miały miejsce w Polsce.

Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem ŚDM był Jan Paweł II. Pierwsze dwa spotkania, które odbyły się w 1984 i 1985 r. „na próbę”, nie były jeszcze oficjalnie Światowymi Dniami Młodzieży. Dopiero w 1987 r. w Buenos Aires w Argentynie odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych z papieżem. 

Do tej pory każde z tych spotkań składa się z dwóch części. Zawsze jest czas, który młodzi spędzają w poszczególnych diecezjach oraz obchody centralne. 

Podczas dni w diecezji, młodzi z zagranicy mają czas na wzajemne poznanie się, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów. 

Dni w diecezji dla osób z zagranicy dzieją się przede wszystkim w parafiach. Na nich spoczywa odpowiedzialność stworzenia szczegółowego planu pobytu. Prace nad zagospodarowaniem czasu nie kończą się jednak jedynie na zapewnieniu noclegu, jedzenia czy organizacji Mszy świętej. 

W diecezji lubelskiej gościć będziemy ponad 2 tys. osób z całego świata. Gotowych do przyjęcia gości jest ponad 70 parafii, z czego tylko część będzie miała na swoim terenie zagranicznych uczestników ŚDM. 

Młodzi na Lubelszczyznę dotrą 20 lipca, w środę, i pozostaną do poniedziałku 25 lipca. W tym czasie codziennie będą uczestniczyć we Mszy św. w parafii, do której zostaną przydzieleni, w spotkaniach w grupach oraz w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych zaplanowanych specjalnie na tę okazję. Będą mieli także możliwość zwiedzenia największych miast archidiecezji oraz aktywnego spotkania z przyrodą naszego regionu. 

Centralnym wydarzeniem podczas pobytu młodzieży z zagranicy w naszej diecezji, będzie sobotnie spotkanie 23 lipca na lubelskim stadionie Arena Lublin. To tam odbędzie się Arena Młodych. Najważniejszą częścią spotkania na stadionie, które potrwa ok 6 godzin, będzie Msza św. Przed Mszą i po niej zaplanowano muzyczno-teatralne spotkanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama