Tysiące podopiecznych, setki darczyńców, wielu wolontariuszy i pracowników. - 25 lat funkcjonowania to czas refleksji i przemyśleń - podkreślał dyrektor Caritas ks. Wiesław Kosicki.
24 maja 1991 roku dekretem lubelskiego biskupa Bolesława Pylaka została reaktywowana lubelska Caritas. Po ponad półwiecznej przerwie na nowo rozpoczęła swoją służbę potrzebującym. Dziś jest prężnie działającą organizacją, która każdego roku swoją pomocą otacza blisko 36 tysięcy osób.
- Wielu ludzi przeszło przez tę strukturę - mówił w Krasnymstawie podczas uroczystych obchodów jubileuszu dyrektor lubelskiej Caritas ks. Wiesław Kosicki. - Przychodzili nam w różnych sytuacjach z pomocą, doradzali jak skutecznie pomagać i wyszukiwać potrzebujących.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św. w kościele p.w. św. Franciszka w Krasnymstawie, której przewodniczył bp Józef Wróbel. Biskup w homilii przypomniał o zasadzie pomocniczości w odniesieniu do Caritas jako instytucji kościelnej.
– Pomaga ona i wychodzi na przeciw drugiego człowieka w takiej mierze, w jakiej człowiek nie jest w stanie sam sobie pomóc i zaradzić, i skazany jest na pomoc innych. Ale z drugiej strony nie wchodzi tam gdzie człowiek jest w stanie sobie sam zaradzić. Caritas nie przejmuje na swoje ramiona tego, co człowiek sam jest w stanie zrealizować - podkreślał biskup Wróbel. - Stąd dziś dziękujemy tym wszystkim którzy wychodzą naprzeciw każdemu człowiekowi w potrzebie, człowiekowi, który sam zaradzić w swoich potrzebach nie jest w stanie. Dziękujemy tym, którzy w szczególny sposób mają wrażliwe serce i pochylają się nad osobami, którzy bez Caritasu ale również bez instytucji społecznych i państwowych byliby skazani na życie na marginesie społeczeństwa. Tej miłości uczy nas Jezus Chrystus bo nie przyszedł aby mu służono, ale by służyć - dodał.
Jubileusz lubelskiej Caritas był także okazją do uroczystego otwarcia i poświęcenia Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie, które swą siedzibę ma przy ul. Szkolnej 9.
Po Eucharystii uczestnicy obchodów 25 - lecia Caritas przemaszerowali ulicami Krasnegostawu do Centrum w marszu zatytułowanym "Rodzina troską Caritas". - Moja radość jest dziś ogromna, gdy widzę was tak wielu w miejscu, gdzie wysiłkiem wielu ludzi powstała placówka, którą chcemy uroczyście poświęcić - mówił ks. Wiesław Kosicki, przypominając równocześnie, że plac pod budowę Centrum święcił nieżyjący już abp Józef Życiński
Obecny na uroczystości wicedyrektor Caritas Polska o. Hubert Matusiewicz przypomniał, że Caritas lubelska jako jedna z niewielu struktur w 44 diecezjach, od niemal samego początku zaangażowała się i wyspecjalizowała w pomocy uchodźcom i imigrantom. - Zaczęło się to ponad 20 lat temu i bardzo się to dziś nam wszystkim przydaje, byśmy potrafili z chrześcijańską miłością podejść do tego problemu, który nas teraz dotyka - podkreślał o. Matusiewicz. Ogłosił on także, że z racji jubileuszu Caritas Polska przygotowała dla Caritas lubelskiej prezent w postaci dofinansowania dowolnie wybranego projektu.
W uroczystościach oprócz księży z diecezji lubelskiej wzięli także udział przedstawiciele władz miasta i gminy Krasnystaw oraz miasta Lublin a także województwa.
Nowo wybudowany budynek został uroczyście poświęcony przez bp. Józefa Wróbla, a świętowaniu towarzyszył wielki urodzinowy tort i festyn rodzinny.
Budowa Centrum Charytatywnego rozpoczęła się w 2008 roku, jednak po 3 latach prace zostały wstrzymane ze względu na brak pieniędzy. Dzięki staraniom dyrektora Caritas 2 grudnia 2014 roku została podpisana umowa dofinansowująca projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013.
Do użytkowania został oddany budynek dwukondygnacyjny, w całości dostosowany do osób niepełnosprawnych o łącznej powierzchni 640 m2. Jego najważniejszym elementem jest hospicjum domowe, które zapewni opiekę medyczną obłożnie chorym w ich domach.
Początek funkcjonowania Centrum planowany jest na czwarty kwartał 2016 roku. W ramach Centrum funkcjonuje już Ośrodek Terapii i Rehabilitacji, który swoją pomocą otacza osoby w trudnej sytuacji finansowej zapewniając im poradnictwo psychologiczne oraz rehabilitację. Od stycznia opiekę nad dziećmi sprawuje świetlica wyposażona w salę komputerową. Swoją działalność rozpoczęło już Centrum Wolontariatu – wspierające i koordynujące pomoc osobom zmarginalizowanym i zagrożonym wykluczeniem społecznym.