Beata zachorowała na wtórne zwłóknienie szpiku i musi poddać się przeszczepowi. Potrzebny jest zgodny genetycznie dawca. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w III LO im. Unii Lubelskiej, w Tarasach Zamkowych i w Galerii Olimp.
- Dowiedziałam się o chorobie 5 stycznia. Natomiast po ostatniej wizycie w specjalistycznej klinice w Katowicach wiem, że mam 45-50 proc. szans na wyzdrowienie, jeśli znajdzie się zgodny dawca. Przychodzą chwile kiedy myślę, że nie dam rady. Ale chciałabym wrócić do pracy w szkole, bo najlepszą rzeczą na świecie jest widzieć rozwój młodego człowieka - mówi Beata Nowak.
Jest człowiekiem wielu pasji. Ukończyła teologię, filologię polską, studia specjalistyczne z zakresu historii i etnologii religii. Oddała się jednak literaturze i dziennikarstwu, a zwłaszcza pracy z młodzieżą, dla której stała się nauczycielem oddanym bez reszty.
Związana jest ze środowiskiem liceum ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, znana jest z organizowanych warsztatów dziennikarskich, jarmarków poezji i wielu innych inicjatyw. Jest również wiceprezesem katolickiego stowarzyszenia „Agape”.
W związku z tym, że rodzeństwo Beaty nie jest z nią zgodne genetycznie, byli wychowankowie organizują Dzień Dawcy Szpiku, dedykowany właśnie jej. Odbędzie się on 12 czerwca w budynku III LO im. Unii Lubelskiej przy placu Wolności 4 od 10.00 do 16.00. Akcja rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych będzie się odbywać również w Tarasach Zamkowych przez trzy dni, od 10 do 12 czerwca, codziennie od 10.00 do 22.00. Akcja odbywać się będzie ponadto w Galerii Olimp przy al. Spółdzielczości Pracy.
- Potrzebujemy dużej ilości wolontariuszy, zachęcamy więc wszystkich, którzy chcą pomóc w ratowaniu zdrowia naszej pani profesor i innych osób zmagających się z chorobą, która wymaga przeszczepu szpiku, do kontaktu z nami - mówi Livia Śpiewak, inicjatorka akcji.
Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku od 18 do 55 roku życia, będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. - Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka - informuje Katarzyna Poniatowska, koordynator ds. rekrutacji dawców fundacji DKMS Polska.
Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie jest zbudowany tak wielką solidarnością z Beatą. - W to przedsięwzięcie zaangażowani są nauczyciele i uczniowie, ale ogromną rolę odgrywają tu absolwenci, a także osoby z różnych środowisk, dla których Beata nie jest obojętna. Jest dobrą nauczycielką, wyjątkowym człowiekiem, dlatego nie wyobrażamy sobie naszej szkoły bez niej - mówi.
Dzień Dawcy będzie poprzedzony szeroką kampanią informacyjną, po to, aby wszystkim zainteresowanym uświadomić cel, wymogi i reguły akcji. - Wydarzenie odbędzie się pod hasłem: „Pomóż Beacie i innym”. Chcemy pomóc naszej koleżance, która potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego, ale też chcemy pomóc innym osobom, które na przeszczep czekają - dodaje dyrektor. I dodaje: - Młodzi nas uczą, że nie ma rzeczy niemożliwych - jeśli jest ważny cel.
- Beata dołączyła do nas 3 lata temu. Zaskoczyła mnie bardzo swoim zaangażowaniem do zarażania innych swoimi pasjami. Wszyscy chcemy pomóc, także poprzez znalezienie osoby, która mogłaby zostać dawcą. Jako „Agape” będziemy zachęcać ludzi do rejestrowania się w banku dawców szpiku, w oparciu o wiedzę, bez stereotypów - tłumaczy Anna Łoś z zarządu stowarzyszenia.
Zapraszamy do lektury poruszającej rozmowy z Beatą Nowak zatytułowanej: Tym razem to mnie dotyczy.