Trudno już wyobrazić sobie Boże Ciało bez wieczornego koncertu uwielbienia. Tak będzie i w tym roku. Organizatorzy zapraszają, by ten wyjątkowy wieczór spędzić przed lubelską katedrą.
Koncerty chwały odbywają się w wielu miastach w Polsce. Lubelski jest jednym z najstarszych.
Pomysł organizacji koncertów chwały w Lublinie zrodził się wiosną 2003 roku. Wówczas dzięki wspólnej inicjatywie ks. Mirosława Ładniaka (do dziś dyrektora koncertu), Jana Pospieszalskiego, znanego muzyka, dziennikarza i propagatora kultury chrześcijańskiej, a także Grzegorza Głucha, lidera Gospel Rain, doszło w sposób bardzo spontaniczny do organizacji koncertu uwielbienia, który odbył się w wieczór Bożego Ciała 2003 roku.
- Po procesji Bożego Ciała, na placu Litewskim zostawała scena, pomyślałem wówczas, że warto ją wykorzystać i zorganizować wydarzenie, które wokół zgromadzi ludzi. Koncert chwały czyli wielkie uwielbienie Pana Boga połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu, okazał się strzałem w dziesiątkę - mówi ks. Mirosław Ładniak.
Od początku na koncercie pojawił się stuoosobowy Chór dla Jezusa, corocznie tworzony nie z „zawodowych” chórzystów, ale członków środowisk chrześcijańskich, wspólnot, grup modlitewnych i schol, którzy przez kilka dni bardzo pilnie uczą się ponad 20 piosenek i bogatych aranżacji. Niezwykłe jest to, że od lat liczba zainteresowanych śpiewaniem w Chórze dla Jezusa znacznie przekracza liczbę dostępnych miejsc.
Tegoroczny koncert zmienia miejsce z placu Litewskiego, który jest w remoncie na plac katedralny.
- Będziemy u stóp Matki, a tak się składa, że tegoroczne Boże Ciało, a wiec i koncert wypadają w Dzień Matki. Tym bardziej cieszymy się, że będziemy wielbić Jezusa pod sanktuarium Matki Bożej Płaczącej, jak nazywana jest katedra - mówi Grzegorz Głuch.
Tegoroczny koncert połączony jest z jubileuszem 25 lecia. zespołu Gospel Rain.
- Będą wspomnienia sprzed lat, goście, którzy przez ten czas tworzyli zespół, stare piosenki w nowych aranżacjach - podkreśla Grzegorz Głuch.
Koncert Chwały wpisuje się także w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.
- Na scenie zobaczymy wolontariuszy, flagi SDM, odśpiewany będzie hymn Światowych Dni Młodzieży. To wszystko wprowadza nas w bezpośrednie przygotowanie na przyjazd gości - wyjaśnia ks. Mirek.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, ale już od godz. 19.00 będą prowadzone animacje na placu katedralnym. Tradycyjnie o godz. 21.00 zostanie wniesiony Najświętszy Sakrament i rozpocznie się adoracja.