10, 11 i 12 czerwca w Lublinie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Beaty Nowak i innych pacjentów. Rodzina, uczniowie i przyjaciele Beaty liczą na świadome zaangażowanie społeczności Lublina i okolic w problem, jakim jest rak krwi i choroby szpiku.
Beata Nowak to niezwykła polonistka z Lublina, która od 20 lat swoją osobowością i charyzmą inspiruje uczniów III LO im. Unii Lubelskiej. W styczniu lekarze zdiagnozowali u niej mielofibrozę czyli włóknienie szpiku.
Z dnia na dzień zaczęła się walka o każdą chwilę życia. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Beaty na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od dawcy niespokrewnionego.
Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.010.000 potencjalnych dawców, i ponad 25 milionów w bazach na całym świecie, nie ma aktualnie dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Beatą.
Akcję poszukiwania bliźniaka genetycznego rozpoczęli uczniowie pani Beaty. - Sorka zawsze była dla nas ważną osobą, zawsze nam pomagała i była dla nas wsparciem. Teraz rolę się zmieniły i to my musimy być wsparciem dla niej - mówi Livia Śpiewak absolwentka III LO i inicjatorka akcji.
Uczniowie razem z rodziną nawiązali współpracę z fundacją DKMS, która prowadzi Bazę Dawców Komórek Macierzystych w Polce, i wspólnie postanowili zorganizować Dni Dawcy Szpiku.
Akcja została wsparta przez zespół Perfect, który nagrał filmik z pozdrowieniami i wsparciem dla pani Beaty. - Wiemy, że dał jej on wiele nadziei i radości - mówi Katarzyna Poniatowska z fundacji DKMS. Specjalnie dla Beaty Grzegorz Markowski zaśpiewał fragment piosenki "Niepokonani". - Pani Beato wierzymy, że walka z chorobą się powiedzie - dodał.
Akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Beaty i innych pacjentów, odbędzie się 10, 11 i 12 czerwca w Lublinie.
10 i 11 czerwca rejestracja będzie prowadzona w dwóch galeriach handlowych: Tarasach Zamkowych oraz w Olimpie w godz. od 10 do 20, a 12 czerwca w III LO im. Unii Lubelskiej przy pl. Wolności 4 w godz. od 10 do 16.
Wziąć udział w akcji i zarejestrować się w bazie dawców może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi, lub pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.