Doświadczenie zawodowe i mądrość życiowa to dary, które nabywa się z wiekiem. Zamiast uczyć się na własnych błędach warto skorzystać z rad tych, którzy podobne do naszych doświadczenia przerobili na własnej skórze.
Jak cenna jest pomoc babci czy dziadka wiedzą szczególnie ci, którzy mają małe dzieci.
- Nie chodzi jednak tylko o to, by w seniorach szukać pomocy w opiece nad dziećmi, ale także o to, by wykorzystywać ich wiedzę, doświadczenie, mądrość na różnych polach - mówi Ewa Dados pełnomocnik prezydenta Lublina do spraw seniorów.
Lubelskie Dni Seniora służą temu, by uświadomić zarówno młodym, jak i starszym, że warto wymieniać się doświadczeniami.
- Często jest tak, że jak człowiek przekroczy 50. rok życia trudno mu znaleźć pracę, nie wspomnę już o osobach starszych. Tymczasem właśnie osoby starsze są bardziej dyspozycyjne, mają odchowane dzieci, którym już nie muszą poświęcać tyle uwagi co maluchom, no i lata pracy, jakie mają za sobą sprawiają, że są znakomitymi fachowcami. Dzień seniora co prawda dotyczy osób starszych niż 50. latkowie, ale mówię o tym dlatego, że dla niektórych bycie seniorem zaczyna się dosyć wcześnie. Tak było w moim przypadku, gdy mając 54 lata straciłam pracę i nie mogłam znaleźć nowej. Czułam się seniorem odstawionym na bok. Dziś mam 64 lata i jestem dumna z tego, że jestem seniorem. Okazało się, że dla ludzi w moim wieku i starszych jest wiele przestrzeni w Lublinie i pomijając nasze rodziny, którym zawsze z chęcią służymy pomocą, możemy się realizować na wielu polach - opowiada pani Maria Jakubiak.
Lubelskie Dni Seniora rozpoczęła Msza św. w katedrze lubelskiej, której przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Potem było przekazanie seniorom kluczy do miasta i zaczęło się szereg spotkań starszych i młodszych pokoleń.
Jedną z inicjatyw był wspólnie spędzony czas w bibliotece. W Filii nr 21 na Rynku spotkały się dzieci z przedszkola nr 26 i seniorzy, którzy czytali bajki i mieli dla maluchów po prostu czas. Dzieci odwdzięczyły się występami.
W organizację tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora zaangażowanych jest ponad 150 lokalnych podmiotów, które zrealizują ok. 400 różnorodnych wydarzeń. We wszystkich dzielnicach miasta odbywać się będą zajęcia integracyjne, pokazy, spektakle teatralne, prezentacje multimedialne, projekcje filmowe, warsztaty komputerowe, muzyczne, plastyczne, itp. Seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych konsultacji, badań medycznych i różnych form zajęć sportowych, takich jak: ćwiczenia gimnastyczne, turnieje, wycieczki rowerowe, gry rekreacyjne i zabawy taneczne. Zorganizowane będą również festyny i spotkania mające na celu budowanie dialogu międzypokoleniowego, z udziałem całych rodzin.
Zakończenie Lubelskich Dni Seniora uświetni koncert pt. „Liczy się tylko miłość” w wykonaniu Piotra Selima i Akademii Chóralnej - Śpiewająca Polska. Koncert odbędzie się 23 czerwca (czwartek) o 16.00 w Teatrze Muzycznym w Lublinie.