Nowy numer 3/2019 Archiwum

Ikona służy kontemplacji

Każdy, kto zaczyna pisać ikonę, musi najpierw spotkać się z Bogiem. Wszystko po to, by każdy, kto wpatruje się w obraz mógł pogłębić życie duchowe i przybliżyć się do Boga.

Ikona jest furtką, którą można otworzyć, jeśli chce się spotkać z Panem Bogiem.  We wschodnim obrządku chrześcijaństwa, ikona nie jest tylko dziełem sztuki, ale służy kontemplacji. Wpatrywanie się w obraz ma pomóc pogłębić życie duchowe i przybliżyć się do Boga - podkreślają twórcy, którzy zajmują się pisaniem świętych obrazów.

Swoje prace prezentują na wystawie w lubelskiej cerkwi greckokatolickiej na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. 

To niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć dzieła sztuki, które pisane są specjalną techniką przez współczesnych artystów zarówno z Polski, jak i Ukrainy. Tradycyjne ikony prezentują twarz Jezusa Chrystusa, Matki Bożej, świętych męczenników, ale też ukazują historię. Wystawa prezentuje dwadzieścia ikon wykonanych w tradycyjnej oraz współczesnej technice, a także kilkanaście zdjęć, ukazujących codzienność wojny na wschodzie Ukrainy autorstwa Andrija Artyma.

Wystawę ikon będzie można oglądać w lubelskiej cerkwi do końca lipca. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy