Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ruszają spotkania teatrów tańca

20. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca rozpocznie się nietypowo i zjawiskowo. Na scenie operowej CSK zagości Nederlands Dans Theater 2, a po nim wiele innych znakomitych zespołów.

Lubelskiej publiczności spektakle teatrów tańca są dobrze znane dzięki Lubelskiemu Teatrowi Tańca.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie to festiwal zainicjowany w 1997 roku.

Jego pomysłodawczynią była Hanna Strzemiecka, która prowadziła Grupę Tańca Nowoczesnego Politechniki Lubelskiej, przekształconą z czasem w Lubelski Teatr Tańca – Centrum Kultury.

Założeniem festiwalu jest wzajemne poznanie i wymiana doświadczeń oraz inspiracja odmiennością kulturową pomiędzy Polską i krajami Europy, oraz innymi częściami świata.

Twórcy Spotkań podkreślają uniwersalny wymiar wydarzenia, przypominając, że taniec współczesny jest szczególnym medium porozumienia – sztuką w pełni demokratyczną, doskonale przekazującą emocje wzbogacone mocnym ładunkiem intelektualnym. Celem kolejnych edycji jest prezentacja najciekawszych propozycji artystycznych przez profesjonalne teatry tańca z całego świata, a także promocja polskich artystów poszukujących możliwości pokazania swojego dorobku i dyskusji. Spotkania służą także wymianie doświadczeń i wzajemnych inspiracji artystów z różnych dziedzin sztuki.

- Jubileuszowa, 20. edycja festiwalu, to dla nas wydarzenie szczególne, dlatego rozpoczniemy bardzo mocnym akcentem, który chcielibyśmy, aby wybrzmiał osobno i zabrzmiał dostatecznie głośno i donośnie - Nederlands Dans Theater2. To grupa, o której marzyliśmy od dawna, aby zaprosić ją na festiwal do Lublina. W tym roku udało się - mówi Ryszard Kalinowski z Centrum Kultury w Lublinie.

Holenderscy tancerze w nowo otwartym Centrum Spotkania Kultur podczas dwóch wieczorów - w piątek i sobotę (24 i 25 czerwca) - pokażą pięć spektakli autorstwa znakomitych choreografów młodego pokolenia. W sumie zaprezentuje się w nich 16 tancerzy z całego świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama