Nowy numer 47/2020 Archiwum

Lato i muzyka

Jak lato, to koncerty w kościele Świętej Rodziny w Lublinie. Na stałe w wakacyjny krajobraz miasta wpisał się Międzynarodowy Festiwal Organowy. W tym roku odbywa się jego dwudziesta edycja.

- Od kilku lat przychodzimy na koncerty niemal w każdą środę wakacji. Starszy syn zaczyna gimnazjum, a młodszy jest w III klasie szkoły podstawowej, obaj uważają, że jest to jedna z większych atrakcji podczas wakacji, nie licząc oczywiście wyjazdów, ale tych w naszym przypadku nie ma dużo. Zdaję sobie sprawę, że zainteresowania muzyczne naszych dzieci nie są może powszechne wśród ich rówieśników, ale pokazują, że muzykę poważną można podać w tak atrakcyjnej formie, że nawet dzieci z przyjemnością jej słuchają - mówi pan Andrzej Kowalski z Lublina.

Opinię tą potwierdzają inni słuchacze, którzy przez całe wakacje rezerwują sobie środowe wieczory, na festiwalowe koncerty.

Tegoroczna edycja festiwalu jest szczególna, bo jubileuszowa.

- Program imprezy jest bardzo różnorodny, tak jak pełne artystycznych niespodzianek były kolejne festiwale. Do Lublina przyjadą wielkie gwiazdy, ale nie zabraknie także promocji młodych muzyków. Wielu artystów organizatorzy zaprosili na życzenie publiczności, ale nad całą imprezą unosił się będzie duch wielkiego jubileuszu jaki w tym roku przeżywamy - 1050-lecia chrztu Polski - mówi Robert Grudzień dyrektor Festiwalu.

Od początku festiwalu koncerty odbywają się w kościele Świętej Rodziny na Czubach. To miejsce, gdzie w 1987 roku papież Jan Paweł II spotkał się z wiernymi w Lublinie. To wydarzenie było także inspiracją do stworzenia festiwalu, który miał upamiętniać papieską wizytę w Lublinie i promować nauczanie Jana Pawła II oraz wartości chrześcijańskie. Tak się stało. Każda z edycji festiwalowych miała swój temat, który zgłębiał nauczanie Kościoła lub ważne wydarzenia w życiu chrześcijańskim. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem: Dziedzictwo Chrześcijaństwa i Pamięć.

Koncerty odbywają w środy w kościele Świętej Rodziny na Czubach w Lublinie o godz. 19.00

Dziś przed publicznością wystąpią: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce; Georgij Agratina - fletnia Pana, cymbały oraz Robert Grudzień - organy, fortepian.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama