Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ogień i Filipińczycy nad Uherką

Niektórzy mówią, że Chełm to inny kontynent – bo faktycznie wszystko tam dzieje się inaczej. Dlatego goście z zagranicy zachwycą się ludźmi, miastem i Duchem Bieluchem.

Do Chełma przyjedzie nie 600 jak zakładano, a 300 młodych pielgrzymów na diecezjalny etap dni młodych. Wśród nich znajdą się młodzi Belgowie, Filipińczycy i Hiszpanie. Będzie też grupa aktywnej młodzieży z Chełma.

Ks. Jacek Lewicki, koordynator ŚDM w mieście nad Uherką, jest zachwycony stanem przygotowań i bogatym programem. – plan jest przygotowany od dawna i przesłany naszym gościom. Jest wiele atrakcji, wiele punktów programu i wszystko powinno się udać – mówi ks. Lewicki. Poszczególne parafie zadbały o to, by młodzież się nie nudziła. Będą wycieczki, spotkania i modlitwa.

Niektórzy jednak twierdzą, że plan jest zbyt napięty, a pielgrzymi zaraz po przyjeździe 20 lipca i powitaniu przeżyją prawdziwy desant, bo na kolację, ewentualny prysznic i zmianę ubrania mają godzinę – potem modlitwy i wieczór z tradycją.

Plusem planu obchodów w Chełmie jest koncentracja na wymiarze lokalnym. Pielgrzymi odwiedza zabytkowa kopalnię kredy, kościoły i cerkwie. Zostaną zaproszeni do zwiedzania miasta i miejskich instytucji.

W czwartek wieczorem 21 lipca w hali MOSiR przy ul. Granicznej w Chełmie odbędzie się Koncert Narodów. W ramach koncertu organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie udział weźmie 1 tys. osób, w tym 180 gości z zagranicy. – Różne instytucje miejskie przygotowują własny program dla gości, MDK dodatkowo jest odpowiedzialny z koncert. Pokażemy nasze tance narodowe, wykonamy wspólnie lubelską wersję hymnu ŚDM, a grupy zagraniczne przedstawia prezentacje na swój temat – tłumaczy Barbara Nizio, dyrektor MDK w Chełmie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma