Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie marnujmy żywności!

Celem projektu było przeciwdziałanie zjawisku marnowania żywności poprzez edukację czterdziestu wolontariuszy działających w strukturach Caritas.

Zbiórka do puszek w sklepie TESCO zwieńczyła projekt „Żywność - nie marnuję” realizowany przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej dzięki dofinansowaniu w ramach Konkursu Grantowego „Pracowania Talentów” Fundacji Tesco Dzieciom.

Jego celem było przeciwdziałanie zjawisku marnowania żywności poprzez edukację czterdziestu wolontariuszy działających w strukturach Caritas.

- Dla mnie, jako koordynatora wolontariatu Caritas, ten projekt miał ogromne znaczenie. Nasi wolontariusze na co dzień biorą udział w akcjach i działaniach związanych z żywnością. Przygotowują i wydają paczki dla ubogich, przeprowadzają zbiórki żywności w sklepach. To super, że teraz wiedzą nie tylko, jak segregować czy pozyskiwać produkty żywnościowe, ale także jak podchodzić do nich z szacunkiem - powiedziała Joanna Skólimowska.

Projekt realizowany był od października 2015 do czerwca 2016 roku. Zajęcia miały charakter 8-godzinnych spotkań, podczas których poruszane były tematy odnoszące się do właściwego postępowania z żywnością. Dzięki temu uczestnicy zdobyli informacje dotyczące prawidłowego gospodarowania żywnością, odpowiedniego przechowywania oraz przetwarzania produktów spożywczych, tak by do minimum ograniczyć zjawisko marnowania żywności.

W grudniu minionego oraz w marcu bieżącego roku odbyły się warsztaty świąteczne, w trakcie których młodzież mogła spróbować swoich kulinarnych umiejętności, przygotowując wybrane potrawy, charakterystyczne dla świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy. Dodatkowym atutem był fakt, że uczestnicy samodzielnie zaplanowali i zrobili zakupy, potrzebne do przyrządzenia zamierzonych dań. Oczywiście wdrażając przy tym wypracowaną strategię przeciwdziałającą marnowaniu żywności.

Ostatnim etapem była zbiórka do puszek na terenie sklepu Tesco.

- Dla mnie tego typu zbiórka była czymś wyjątkowym, bo rzadko mamy okazję ubrać się w koszulki Caritas, ale zbierać do innych puszek. Dzięki temu, że mogłam wziąć w niej udział, uświadomiłam sobie, że tak naprawdę wszyscy „gramy do jednej bramki”, czyli wszystkie organizacje, które pomagają, mogą się wzajemnie wspierać - podsumowała Agnieszka. - Ludzie reagowali różnie, bo zawsze tak jest, ale ci, którzy zdecydowali się poświęcić nam chwilę, z zaciekawieniem pytali o nasze motywacje. Mogliśmy wtedy w skrócie opowiedzieć o tym, czego się dowiedzieliśmy dzięki projektowi, i zachęcić klientów TESCO, by sami częściej kontrolowali, czy nie marnują żywności - dodała Ola.

Konkurs „Pracownia Talentów” jest konkursem grantowym, stworzonym z myślą o organizacjach pozarządowych statutowo zajmujących się edukacją oraz opieką nad dziećmi i młodzieżą. Ideą konkursu jest wyłonienie ciekawych i wartościowych inicjatyw społecznych, a następnie wsparcie finansowe ich realizacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama