Ze świętem młodzieży z całego świata zbiegły się 80. urodziny ks. prof. Wacława Hryniewicza, znanego na całym świecie teologa.
Teologią nazywa się działanie ludzi wierzących, mające na celu zrozumienie Słowa Bożego i przedstawienie go w uporządkowany i systematyczny sposób w oparciu o: Pismo Święte, Tradycję Kościoła i rozum ludzki. Jak twierdzi José Morales, specjalista z tego zakresu, bez wiary i myślenia – traktowanych łącznie – nie można mówić o uprawianiu teologii. Teologia jest konkretnym działaniem ludzi, ma charakter indywidualny - bo cały Kościół stara się lepiej zrozumieć swoją wiarę.
Tego dnia, gdy w Lublinie odbywało się centralne święto młodych, na Arenie Lublin swoje 80. urodziny obchodził ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI. Jego zdaniem teolog powinien mieć nieustanne nastawienie, by podejmować wysiłek weryfikacji metodologicznych. W rozmowie z Elżbietą Adamiak i Józefem Majewskim opublikowanej w postaci książki „Nad przepaściami wiary” podkreślał, że weryfikacja sposobu myślenia teologa przychodzi wtedy, gdy człowiek żyje, czyta, rozmawia z innymi, medytuje i modli się. W opinii ks. prof. Hryniewicza owocem właśnie takiego weryfikującego myślenia był Sobór Watykański II.
Wacław Hryniewicz urodził się 23 lipca 1936 r. w Łomazach na Lubelszczyźnie. Znany jest jako specjalista od teologii ekumenicznej i prawosławnej. Jest głosicielem nadziei powszechnego zbawienia. Po studiach teologicznych w latach 1968-1970 przebywał na stypendium naukowo-badawczym w Louvain, Paryżu, Londynie i Rzymie. Następnie był kierownikiem Katedry Teologii Prawosławnej i Wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na początku lat 80. XX w. współtworzył Instytut Ekumeniczny KUL. Od 1983 do 1997 r. był zastępcą kierownika IE KUL. Na emeryturę przeszedł w 2008 r. Otrzymał doktorat honoris causa Akademii Teologicznej w Warszawie w 2008 r. i Uniwersytetu Opolskiego w 2014 r. Poglądy ks. prof. Hryniewicza w sprawach ekumenizmu i powszechnego zbawienia przez niektórych teologów są uznawane za kontrowersyjne. Ks. prof. Wacław Hryniewicz zmaga się z chorobą nowotworową.
- Szkoda, że status teologa nie jest traktowany wszędzie z powagą. Być może wiąże się to ze stereotypami lub też przyczyniły się do tego mało ambitne publikacje lub obniżenie poziomu nauczania, a najczęściej skojarzenie, że po teologii nie ma pracy poza nauką lekcji religii w szkole. Potrzeba debat i sporów teologicznych, bez tego nie pójdziemy do przodu – mówi Dorota, absolwentka KUL.
Niedawno ukazał się książka: „Wiara w oczekiwaniu”. Jest to zapis obszernej rozmowy ks. prof. Wacława Hryniewicza z Justyną Siemienowicz.