Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wypełnij plecak

Już po raz ósmy, tym razem w Lublinie, zainaugurowana została ogólnopolska akcja Caritas "Tornister pełen uśmiechów". - Jej celem jest przede wszystkim wyrównywanie szans edukacyjnych - wyjaśnia ks. Wiesław Kosicki dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Pomysł akcji powstał bardzo spontanicznie w 2009 r.  - Była to odpowiedź Caritas na sygnały, które dotarły do nas z terenów jakie dotknęła powódź - mówi o. Hubert Matusiewicz OH zastępca dyrektora Caritas Polska.- Chodziło o wsparcie potrzebujących, o gest solidarności - dodaje. 

Z czasem akcja rozszerzyła się na całą Polskę. Dziś uczestniczy w niej większość diecezji. - Co roku rozdajemy kilkadziesiąt tysięcy wyprawek szkolnych. W tym roku chcemy przygotować przynajmniej 50 tys takich tornistrów. To wsparcie buduje zarówno tych, którzy tę pomoc przyjmują ale także i tych, którzy te tornistry wypełniają - podkreśla o. Matusiewicz. 

W akcję co roku włączają się ludzie, którzy nie pozostają obojętni na potrzeby innych. Włączają się ważne osoby w kraju a nawet za granicą. - W zeszłym roku taki tornister przekazał ojciec święty Franciszek - zauważa o. Hubert.  

W lubelską kampanię "Tornister pełen uśmiechów" włączyła się w tym roku jako siedemnasta hala w Polsce, lubelska hala Selgros. - My jako Selgros Lublin przekazujemy na tę akcję 50 pełnych wyprawek - informuje dyrektor Selgros Lublin Adam Klimek. - Zadeklarowaliśmy również pomoc w postaci specjalnych rabatów dla osób, które poprzez współpracę z Caritas Polska będą chciały wziąć udział w tej akcji. Pomagamy, bo taka jest potrzeba - podkreśla. 

W akcję także zaangażowały się piłkarki ręczne z MKS Selgros, które w hali Selgros dziś pakują tornistry a 28 sierpnia, podczas finału imprezy, będą pomagały je wręczać. 

W diecezji lubelskiej co roku wyprawki od Caritas otrzymuje ok 500 dzieci. Pan Zbigniew jest dziadkiem wychowującym dwójkę wnuków w wieku 11 i 12 lat. - Dla mnie to bardzo ważne wsparcie - mówi. - Moje wnuki patrzą na to jak wyglądają i co mają ich rówieśnicy. Wstydzą się jeśli czegoś nie mają, a wyposażenie dwójki dzieci do szkoły to koszt minimum 1200 zł. Dzięki wsparciu Caritas, mogę te pieniądze wydać na inne potrzebne rzeczy. Bardzo dziękuję że mogę korzystać z tej pomocy. 

Kampania "Tornister pełen uśmiechów" ma na celu pozyskanie pieniędzy na zakup potrzebnych artykułów szkolnych i biurowych, ale również zebranie tych artykułów. Zbiórki odbywać się będą w parafiach od 21 do 28 sierpnia oraz w niektórych sieciach sklepowych.

Każdy może także wesprzeć kampanię wchodząc na stronę www.lublin.caritas.pl/podaruj-wyprawke i przekazać darowiznę na zakup asortymentu szkolnego lub wysłać SMS o treści „TORNISTER” na numer 72052 (koszt SMS 2,42 z VAT). Można także przesłać lub dostarczyć do siedziby Caritas przybory szkolne, z których następnie zostaną przygotowane wyprawki.

Akcja potrwa do 28 sierpnia, kiedy to w Lublinie o godz. 11.30 na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur, odbędzie się wielki ogólnopolski finał. - To będzie czas na podziękowanie wszystkim darczyńcom i wręczenie przynajmniej części plecaków - mówi ks. Wiesław Kosicki. - Mam nadzieję, że uda nam się przygotować zaplanowane 2 tys. wyprawek szkolnych dla wszystkich potrzebujących - dodaje. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama