Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Na rowerze za Piłsudskim

To pierwsza tego rodzaju inicjatywa, której organizacji podjął się Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika". Jego pracownicy chcą uświadomić mieszkańcom, że miłość do sportu można łączyć także z miłością do historii.

- Od kilku lat organizujemy różnego rodzaju rajdy rowerowe - wyjaśnia Tomasz Kitka z "Domu Chemika" jeden z organizatorów rajdu rowerowo - historycznego. - W tym roku postanowiliśmy połączyć to wydarzenie z uczczeniem pamięci o wygranej bitwie w 1920 r. i wydarzeniach związanych z pobytem na naszych terenach marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Chodzi też o to - podkreśla T. Kitka, - by pokazać ludziom, że nauka historii to nie tylko siedzenie z książką w szkolnej ławce, że można ją poznawać także na inne sposoby, choćby właśnie jeżdżąc rowerem. 

I Rajd Rowerowo - Historyczny, który wyjedzie z Puław 14 sierpnia nazwano "Kontrofensywą rowerową 2016". Jego przewodnikiem będzie historyk z Pracowni Dziejów Miasta Zbigniew Kiełb współorganizator wydarzenia. - Opowie on uczestnikom rajdu o przeszłości spotkanych ważnych miejsc i zabytków. Przedstawi także kalendarium pobytu Józefa Piłsudskiego w Puławach i okolicy - wyjaśnia T. Kitka. 

Cała trasa rajdu liczyć będzie ok 58 km i jak zapewniają organizatorzy będzie łatwa do pokonania. - Biegnie ona tylko po drogach utwardzonych - podkreślają 

- Wycieczkę rozpoczniemy od tablicy, usytuowanej na ścianie pałacu książąt Czartoryskich w Puławach, która dotyczy wydarzeń 15 sierpnia 1920 r. i pobytu Józefa Piłsudskiego w naszym mieście - informuje Tomasz Kitka. 

Następny edukacyjny przystanek zaplanowano przy pamiątkowej tablicy poświęconej ochotnikom 1920 r. usytuowanej w Wysokim Kole na ścianie kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego. Kolejny postój to Dęblin i historia pomnika dotyczącego wydarzeń 1920 r. i pobytu Józefa Piłsudskiego 14 sierpnia 1920 r. w tym mieście.Dalej rowerzyści dotrą do Bobrownik i tam poznają historię pomnika Józefa Piłsudskiego, a na ostatnim przystanku odwiedzą pomnik w Gołębiu z 1930 r. upamiętniający wydarzenia i poświęcenie Polaków w 1920 r.

Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest zapisanie się na listę uczestników, zapoznanie się z regulaminem rajdu, oraz podporządkowanie decyzjom instruktora. Zapisy możliwe do dnia 12.08.2016 do godz.17.00 w Centrum Informacji Turystycznej lub też drogą mailową na adres turystyka@domchemika.pl, oraz telefonicznie pod numerem 81 458 67 40. 

Na imprezę także sportową tylko, że biegową, zaprasza za to w najbliższą sobotę Urząd Miasta Puławy, który partneruje terenowym biegom w Parchatce pod nazwą Bieg Szlak Trafi 2016. Organizatorzy oprócz biegów po wąwozach i lasach, zaplanowali wiele atrakcji dla całych rodzin. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy