Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zlot wuesek

Nazwa i znak firmowy pochodziły wprost od nazwy producenta: Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, gdzie dla zaspokojenia potrzeb rynku w 1955 roku zlokalizowano dodatkową produkcję motocykli M06.

Motocykle WSK M06 do 1957 roku nie różniły się od tych produkowanych przez warszawską fabrykę. Jednak w późniejszych latach konstruktorzy z WSK zaczęli konkurować z głównym producentem pod względem stosowanych rozwiązań i modernizacji i to na tyle skutecznie, że zaprezentowany w Poznaniu na targach wiosną 1964 roku zmodernizowany model M06 zachowując tę samą cenę co warszawski model. Miał solidny widelec teleskopowy z tłumieniem olejowym, pełnobębnowe hamulce, większy reflektor i wzmocnioną ramę. Stało się to jedną z przyczyn decyzji o zamknięciu produkcji w warszawskiej wytwórni.

Podstawowy model M06 produkowany był ze zmianami aż do roku 1985. Ostatni egzemplarz WSK zjechał z taśmy 31 października 1985 roku i był to ostatni motocykl wyprodukowany w Polsce.

Do dziś ma on swoich wielbicieli, którzy właśnie w Świdniku spotykają się od 9 lat na zjeździe "wuesek".

Tegoroczne spotkanie było rekordowe pod względem liczby uczestników. Wydarzenie organizowane zostało przez Miejski Ośrodek Kultury i Klub Motocyklowy Usarz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama