Nowy numer 44/2020 Archiwum

Sam decyduj o pieniądzach

Od niedawna jesteśmy społeczeństwem, które uczestniczy w miarę aktywnie w demokratycznym życiu swoich miast i wsi. Tworzenie społeczeństwa obywatelskiego wymaga wielu inicjatyw i zabiegów, a zwłaszcza przełamywania stereotypów oraz zapobiegania wykluczeniom.

Tylko odważne i aktywne uczestnictwo mieszkańców w życiu danej miejscowości może uchronić od licznych patologii życia społecznego. Również od procesów atomizacji i marginalizacji.

Taką formą aktywizacji społecznej może stać się z pewnością budżet obywatelski, o ile mieszkańcy zechcą razem z przedstawicielami urzędów i instytucji kreować przestrzeń swojego życia i aktywności.

W tym roku Puławy mogą się poszczycić aż 123 złożonymi przez mieszkańców wnioskami w ramach budżetu obywatelskiego. Znaczna ich część odpadła z przyczyn formalnych, inne gdyż dotyczyły pomysłów przekraczających możliwości finansowania, a pozostałe były tożsame z innymi propozycjami.

Takie sytuacje są jednak niczym zaskakującym. Nie należy ich z pewnością tłumaczyć złośliwością lub złą wolą urzędników, bo przed czwarta edycją budżetu obywatelskiego w Puławach zorganizowano spotkanie z mieszkańcami, podczas którego odbyło się również szkolenie z wypełniania wniosków.

- Wnioski były bardzo proste, ale i tak zaprosiliśmy mieszkańców na spotkanie, by ułatwić im aktywność obywatelską i zgłaszanie swoich propozycji - tłumaczy Ewelina Borawska z urzędu miasta w Puławach. - Wiele projektów było tożsamych, dotyczyły tych samych zadań. Pozostałe wnioski zostały zgłoszone z myślą o lokalizacji,  która niestety nie należy do miasta. Inne pomysły z kolei przekraczały limit finansowy - dodaje.

Zdaniem urzędniczki największym sukcesem jest duża aktywność mieszkańców Puław, którzy złożyli aż 123 wnioski w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Jednak jej zdaniem o ostatecznym sukcesie będzie można mówić po głosowaniu. W tym roku edukacja i służba zdrowia zostały wykluczone z regulaminu budżetu. - Projekty są rzeczywiście obywatelskie, bo mieszkańcy zgłaszają to, co jest im najbliższe - precyzuje E. Borawska.

"W tegorocznej edycji po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, gdy wszystkie pozytywnie zaopiniowane projekty wchodzące w zakres jednego rejonu zostaną zrealizowane. W czwartej edycji budżetu obywatelskiego jest to rejon III, gdzie nie zostanie przeprowadzona żadna z form głosowania z racji kosztów realizacji projektów mieszczących się w ogólnej puli 350 tys. zł przeznaczonych na rejon. Pomysły te zostają wprowadzone do projektu budżetu gminy miasto Puławy na kolejny rok budżetowy. Mówi o tym następujący punkt regulaminu: „Głosowania nie przeprowadza się, jeżeli łączna wartość projektów nie przekracza kwoty przeznaczonej na projekty w Budżecie Obywatelskim. Projekty te zostają wprowadzone do projektu budżetu gminy Miasto Puławy na kolejny rok budżetowy”- czytamy na stronie miasta.

Kolejnym etapem budżetu obywatelskiego są spotkania z mieszkańcami Puław w każdym z czterech rejonów miasta.

- Na spotkaniach omawiane są projekty zaopiniowane pozytywnie dla danego rejonu, a także projekty ogólnomiejskie, na które głosują wszyscy mieszkańcy. Przedstawiane są także procedury głosowania zarówno internetowego jak i tradycyjnego. W tym roku, z uwagi na nieprawidłowości jakie miały miejsce w latach poprzednich, głosowanie internetowe zostało zabezpieczone kodem weryfikacyjny, który będzie się otrzymywać sms-em na numer podany do systemu przez osobę głosującą. Na spotkaniach pomysłodawcy mogą zaprezentować swoje projekty i promować je - precyzują urzędnicy. To ich zdaniem również dobra okazja, aby porozmawiać o sprawach bieżących dotyczących miasta.

Wśród projektów ogólnomiejskich, które zostaną poddane pod głosowanie znajdują się m. in: zorganizowanie bezpłatnych warsztatów fotograficznych dla mieszkańców Puław, dokumentacja projektowa dotycząca zagospodarowania błoni miejskich, instalacja systemów pierwszej pomocy i szybkiego reagowania w obiektach publicznych, rozmieszczenie dystrybutorów z woreczkami na psie odchody w różnych częściach miasta, zainstalowanie estetycznych miejskich dystrybutorów wody pitnej, oratorium prześladowanych za wiarę „Z powodu mojego imienia” Piotra Rubika, uruchomienie pilotażowego programu roweru miejskiego, wystawa i koncert Tomasza Budzyńskiego, lato z filmem, czy wymiana słupów ogłoszeniowych.

Najdroższym zgłoszonym projektem jest rewitalizacja skateparku za 600 tys. zł.  Niektórych natomiast może zdziwić uboga propozycja „uroczystych obchodów Dni Puław” wyliczona na kwotę 420 tys. zł. Jednak ostatecznie to mieszkańcy zdecydują o tym, na co zostaną wydane środki.

Spotkania z mieszkańcami w wyznaczonych punktach w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego potrwają do 13 września.

Głosowanie internetowe będzie trwało od 19 do 25 września, natomiast głosowanie tradycyjne odbywać się będzie w punkcie zlokalizowanym w urzędzie miasta od 29 września do 1 października.

W głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy, kto ukończył 16 lat i zamieszkuje na terenie gminy miasto Puławy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama