Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Monet i impresjoniści w Muzeum Lubelskim

Tym razem to mieszkańcy Lublina i Lubelszczyzny będą mogli z bliska zobaczyć genialne prace impresjonistów. Wszystko z okazji 110. rocznicy istnienia Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

To w Normandii narodził się impresjonizm, nurt w malarstwie stworzony przez ludzi inspirowanych niezwykłością światła. To pozwoliło niektóre obiekty i widoki malować wiele razy w zależności od oświetlenia. Tłumaczy to, dlaczego Claude Monet, malował gotycką katedrę w Rouen kilkadziesiąt razy.

W 1992 r. Rada Regionalna Dolnej Normandii rozpoczęła przygotowania nad stworzeniem kolekcji obrazów  malarstwa Normandii. Przez 20 lat gromadzono dzieła, stwarzając kolekcję 120 obrazów, której tematyka koncentruje się wokół Normandii. - Kolekcja prezentuje jedyne w swoim rodzaju oryginalne pejzaże francuskie, które można było spotykać na tamtych terenach w czasach narodzin impresjonizmu – podkreśla dyrektor kolekcji Alain Tapié.

Monet i impresjoniści w Muzeum Lubelskim   Bonnard Bassin, Des Yachts à Deauville 1910 r. Materiały Muzeum Wśród gromadzonych prac znalazły się prace Claude’a Moneta, Eugène’a Boudina, Théodore’a Gericaulta, Edouarda Vuillarda, Gustave'a Courbeta, Raoula Dufy’ego, Auguste’a Renoira. Wystawę pokazano już we Francji, w Austrii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. W Polsce kolekcję można było zobaczyć w Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku. 

Na dzień dzisiejszy otwarcie wystawy w Muzeum Lubelskim w Lublinie planowane jest na 30 września. Prace impresjonistów będzie można oglądać w Lublinie ponad miesiąc. Wystawę patronatem medialnym objął również lubelski „Gość Niedzielny”.

Muzeum Lubelskie w Lublinie pokaże 80 obrazów z kolekcji, które zostaną ułożone tematycznie. Wystawa będzie połączona z programem edukacyjnym dla indywidualnych odbiorców oraz grup szkolnych czy studentów. Będzie także możliwość zwiedzania z przewodnikiem dla Uniwersytetu III Wieku. – Z Lublina zbiory wrócą bezpośrednio do Francji – tłumaczy Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, dyrektor Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy