Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Maryja daje nam drogowskazy

Przed tą ikoną modlili się prawosławni, później unici, potem znowu prawosławni, a od 1920 r. do dziś – katolicy. W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – tak jak co roku – do bazyliki chełmskiej przybyli pielgrzymi.

To miejsce od wieków przyciąga pątników. Przychodzą i przyjeżdżają na tzw. Górkę Chełmską, by modlić się do Matki Bożej o potrzebne łaski. To tu znajduje się kopia jednego z najstarszych i najsłynniejszych wizerunków Bogurodzicy z Dzieciątkiem. W tym roku podczas uroczystości odpustowych, które odbyły się pod hasłem: „Maryja Matką Miłosierdzia”, Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. – Dziękuję, że mogę dziś razem z wami na tym wzgórzu uczyć się drogi miłosiernej Matki – mówił podczas homilii.

– Jestem tutaj, tak jak wy, i przynoszę tęsknotę za lepszym życiem, za pokojem. Jestem tutaj jako pątnik proszący o pokój na Ukrainie, jako głos sumienia wzywający do zaprzestania walki i niszczenia ludzkiego życia. Przyszedłem do Matki, która z Kijowa przybyła na to wzgórze, aby prosić przez Jej wstawiennictwo: „Boże, zachowaj nas od powietrza, głodu, ognia i wojny”. Arcybiskup Mokrzycki przypomniał, że spotkanie na wzgórzu przy Matce Bożej dokonuje się w szczególnym czasie łaski, jakim jest Nadzwyczajny Jubileuszowy Rok Miłosierdzia Bożego. – Warto dziś w tym szczególnym miejscu pytać, jakie drogowskazy na naszej życiowej pielgrzymce daje nam Najświętsza Maryja Panna – podkreślał metropolita lwowski. – Ona uczy nas, że podstawowym i najważniejszym zadaniem każdego z nas jest zaufanie Bożej woli i realizacja Bożego powołania. Uczy nas tej najpiękniejszej i najtrudniejszej sztuki – jak złączyć swoje życiowe drogi z celem chrześcijańskiego życia, którym jest zbawienie i życie wieczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy