Na płycie stadionu po raz kolejny odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy, który zainauguruje XIII Lubelski Festiwal Nauki. Na amatorów wiedzy czekają niezwykłe projekty naukowe, pokazy oraz występy artystyczne.
Już w niedzielę 18 września w godzinach od 10 do 16 mali i duzi miłośnicy nauki będą mogli uczestniczyć bezpłatnie w jednej z największych imprez popularnonaukowych w kraju, organizowanej w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki.
- W tym roku piknik przebiegać będzie w kilku strefach - zarówno na płycie stadionu jak i na terenach przyległych oraz boiskach treningowych - informują organizatorzy.
W strefie nauki będzie można się dowiedzieć m.in. czy płatki śniadaniowe są zdrowe, jak zrobić krem oraz jak uratować życie w nagłych wypadkach.
Strefa artystyczna to miejsce gdzie będzie ustawiona scena, na której wystąpią zespoły artystyczne m.in Orkiestra św. Mikołaja a w strefie zwierzaków studenci weterynarii UP podpowiedzą jak właściwie pielęgnować i dbać o zdrowie małych podopiecznych.
W strefie pojazdów niezwykłych znajdziemy ciekawe maszyny, będzie też możliwość ładowania pojazdów elektrycznych z Odnawialnych Źródeł Energii, oraz sprawdzenie umiejętności latającego drona.
W specjalnie wyznaczonej strefie (teren parkingów przed stadionem) zaparkują foodtrucki i rozstawią się stoiska gastronomiczne, w tym „Ekologiczna Wyspa” koordynowana przez Stowarzyszenie „EkoLubelszczyzna”. Poza Stowarzyszeniem i producentami eko-żywności na „Ekologicznej Wyspie” wystawią się: Zagroda Edukacyjna „Zielony Poligon” z miejscowości Nowiny, „Wieś Dąbrówka” oraz „Słowiański Gród” z Wólki Bieleckiej.
Lubelski Piknik Naukowy zapoczątkuje Lubelski Festiwal Nauki, który od lat jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalno-naukowych. Kierowany jest do wszystkich grup wiekowych i każdego roku uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób. LFN jest organizowany na podstawie porozumienia podpisanego przez pięć akademickich Uczelni Lublina – Porozumienie Rektorów z dnia 21 maja 2004 roku o powołaniu Lubelskiego Festiwalu Nauki jako cyklicznej imprezy popularyzującej naukę.
W 2016 roku hasło przewodnie to „Nauka źródłem inspiracji”, a głównym organizatorem jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.