Nowy numer 46/2018 Archiwum

Nie żyje ks. Tadeusz Zasępa

Były rektor Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku na Słowacji, związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim zmarł 18 września w godzinach popołudniowych. Jego pogrzeb odbędzie się 25 września na Słowacji.

Urodził się 23 kwietnia 1946 r. w Radziejowicach koło Radomska. Poprzez świecenia związany z Częstochową, w związku z pracą i studiami na KUL, związany z archidiecezją lubelską.

W latach 2008-2014 był rektorem Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku na Słowacji. Był także wykładowcą w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Założył Katolickie Radio Lublin i kierował nim w latach 1993-1995. Od 1976 r. do 1992 r. był kierownikiem Referatu Współpracy z Zagranicą KUL.

- Za zgodą władz uniwersytetu, przy jego znacznym udziale utworzono w 1991 r. Katedrę Współczesnych Form Przekazu Wiary na Wydziale Teologii KUL. Również z inicjatywy ks. Zasępy w 2001 r. na Wydziale Teologii KUL w Instytucie Teologii Pastoralnej powstała specjalizacja o nazwie Edukacja medialna – mówi ks. dr hab. Jarosław Woźniak.

Za swoją działalność ks. prof. Tadeusz Zasępa został uhonorowany w 2004 r. Międzynarodową Nagrodą Słowackiej Akademii Nauk za wkład w rozwój nauk społecznych, humanistycznych, kultury i sztuki na Słowacji. W 2007 r. w dowód zasług dla Słowacji, otrzymał obywatelstwo Republiki Słowackiej. Był związany z tygodnikiem „Niedziela”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy